"Odnosi među Rusijom, zemljama EU-a i SAD-om imaju posebnu važnost za održavanje globalne sigurnosti i stabilnosti. Mislim da takva konfiguracija 'trokuta' održava suvremeno stanje stvari, udaljenost koju je prošla politika na tom prostoru u svojoj evoluciji od vremena hladnog rata", rekao je Lavrov.
"Praktična interakcija na prostoru od Vancouvera do Vladivostoka i razvoj konstruktivnih i otvorenih odnosa u ovoj regiji koji su usmjereni k budućnosti... i koji više nemaju nikakve veze s prijašnjom ideološkom raskolom između Europe i ostatka svijeta za nas su od načelne važnosti", istaknuo je.
"Geopolitički trokut, čiji su kutevi Rusija, Europska unija i SAD mogao bi u budućnosti postati jednim od potpornja kolektivnog vodstva vodećih država mira...", ustvrdio je Lavrov.
Rusija, SAD i EU su zainteresirane za jačanje suradnje s Kinom, a Kina je sa svoje strane zainteresirana za razvoj odnosa s Moskvom, Washingtonom i Bruxellesom, kazao je.
Govoreći o Iraku, Lavrov je ocijenio da je "široki irački dijalog" temelj za postizanje nacionalne pomirbe.
Rusija je, prema njegovim rečima, spremna pridonijeti stabilizaciji Iraka kroz bilateralni dijalog i sudjelovanjem u kolektivnim akcijama međunarodne zajednice.