U izvješću koje pokriva razdoblje po početka kolovoza do početka studenoga, navodi se da je zabilježeno u prosjeku 960 napada na Amerikance i Iračane svakoga tjedna, što je najviše otkako je Pentagon 2005. počeo objavljivati takve tromjesečne statistike. Zabilježen je i najveći porast napada na američke snage: 22 posto u odnosu na razdoblje svibanj-kolovoz.
Dok je većina napada usmjerena protiv američkih snaga, najviše poginulih i ranjenih bilo je među pripadnicima iračke vojske i civilima.
Izvješće daje i sveobuhvatnu ocjenu američko-iračke operacije za jačanje sigurnosti u Bagdadu, koja je počela u kolovozu. Nakon početnih uspjeha u smanjenju broja ubojstava i zaplijeni oružja militanata, sektaški odredi smrti brzo su se prilagodili i nastavili ubojstva u dijelovima grada gdje je bilo najmanje američkih i iračkih vojnika.
U izvješću se navodi kako su "šijitski odredi smrti dobili pomoć od iračke policije, koja im je omogućila slobodu kretanja i upozoravala ih na akcije koje predstoje".
Prema navodima Pentagona tjedni prosjek od 959 napada, predstavlja porast od 175 u odnosu na prethodno razdoblje. Kao posljedica toga dnevno su ubijena ili ranjena 93 civila, što je također negativni rekord.
U dokumentu se navodi kako Mehdijeva vojska, šijitskog klerika Moqtade al Sadra, ima najnegativniji utjecaj na sigurnost, te da je postala odgovornom za više civilnih smrti i ranjavanja nego terorističke skupine.
Sigurnosne teškoće različite su u raznim dijelovima Iraka. Dok je sektaško nasilje najveći problem u Bagdadu, u pokrajini Anbar su to napadi sunitskih militanata. Sjeverno od Bagdada u Diyali i Biladu teroristi povezani s Al Qaidom bore se protiv Mehdijeve vojske.
Izvješće bilježi malo napretka, a među pomacima navodi povećanje broja iračkih snaga sigurnosti i postupno preuzimanje sve više odgovornosti za sigurnost zemlje, ali i poziva iračku vlada da pokaže odlučnost u hitnom zaustavljanju sektaškog nasilja.