FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Japanska valuta najveća gubitnica

Autor: ;scvi;
LONDON, 17. prosinca 2006. (Hina/Reuters) - Najveći gubitnik na svjetskim deviznim protekloga tjedna bio je japanski jen. Pod utjecajem očekivanja ulagača da japanska središnja banka neće u nadolazećem tjednu podizati kamatne stope, jen je potonuo na višegodišnje najniže razine prema nizu najvažnijim međunarodnih valuta.
LONDON, 17. prosinca 2006. (Hina/Reuters) - Najveći gubitnik na svjetskim deviznim protekloga tjedna bio je japanski jen. Pod utjecajem očekivanja ulagača da japanska središnja banka neće u nadolazećem tjednu podizati kamatne stope, jen je potonuo na višegodišnje najniže razine prema nizu najvažnijim međunarodnih valuta.

Tečaj jena zabilježio je novi negativni rekord prema euru, a spustio se i na najnižu razinu u proteklih osam godina prema ostalim europskim valutama nakon što su najnoviji podaci iz Japana potkrijepili očekivanja da središnja japanska banka neće još tjedna podizati kamatne stope.

Euro je tako tijekom tjedna dosegnuo najvišu ikad zabilježenu razinu od 155,60 jena. Japanska je valuta potonula i na najnižu razinu u proteklih osam godina prema britanskoj funti i švicarskom franku, kojima se trgovalo po 231 odnosno 96,99 jena. Jen je oslabio i 1,5 posto prema dolaru na 118 jena za dolar.

Japanski gospodarski list Nihon Keizai izvijestio je u četvrtak, ne pozivajući se na izvore, da središnja japanska banka vjerojatno neće ovog mjeseca podići kamatne stope kako bi imala vremena dodatno proučiti privatnu potrošnju, inflaciju i stanje u američkom gospodarstvu. Ta je vijest, po mišljenju analitičara, ubrzala pad tečaja jena. "Jen je i dalje slab, autor članka u Nikkeiju potvrdio je središnja japanska banka neće sljedećeg tjedna podizati kamatne stope. Tržište postupno usvaja to stajalište i čini se da ga je članak u Nikkeiju potvrdio", istaknuo je Derek Halpenny iz BTM-UFJ-a.

Jen se našao pod pritiskom i zbog objave podataka o usporavanju rasta cijena u veleprodaji, koji se nadovezao na ranije podatke o padu narudžbi strojeva i reviziji naniže podatka o rastu japanskog BDP-a u trećem tromjesečju. "Podaci i dalje ukazuju na tek prigušene inflatorne pritiske u Japanu, što je dodatno potkopalo očekivanja da bi središnja banka mogla podići kamatne stope. Jen i dalje ima status valute s niskim prinosom. Sve dok središnja japanska banka ne podigne kamatne stope, bit će iznimno teško kupovati ga", naglasio je Adrian Hughes iz pariškog Societe Generalea.

Dolar je pak ojačao 0,9 posto prema euru, kojim se trgovalo po 1,3082 dolara. Razlog tome je što je središnja američka banka Fed protekloga tjedna, sukladno očekivanjima, zadržala kamatne stope na razini od 5,25 posto, ne isključujući u službenom priopćenju mogućnost nastavka politike "praćenja gospodarskih pokazatelja" u 2007. S druge je strane Fed ukazao i na slabost tržišta nekretnina, što je protumačeno kao istodobno zadržavanje i mogućnosti za spuštanje kamatnih stopa u kratkom roku.

"Fed vodi računa o riziku za tržište nekretnina ali istodobno želi sačuvati određeni manevarski prostor u 2007. kako bi pratio gospodarske pokazatelje", konstatirao je Jeremy Stretch iz Rabobanka. "Time Fed nije bitno odstupio od očekivanja. Smatram da neće nužno spustiti kamatne stope početkom 2007. kao što tržište i dalje očekuje, takav potez ne treba očekivati prije sredine godine", dodao je Stretch.

Njegov tečaj podupro je i neočekivano snažan rast prometa u maloprodaji u studenome, za jedan posto, koji je naznačio da američki potrošači prikupljaju snagu za sezonu blagdana usprkos oštrom usporavanju aktivnosti na tržištu nekretnina. Taj se podatak nadovezao na solidan pokazatelj o zaposlenosti u SAD-u u studenom.

Među ostalim valutama isticao se švicarski franak, koji se oslabio prema euru 0,15 posto, kliznuvši na najnižu razinu prema europskoj valuti u protekla tri tjedna od 1,5974 franka za euro nakon što je Švicarska narodna banka više nego prepolovila prognozu o stopi inflacije u 2007., s 1,1 na aktualnih 0,4 posto. U odnosu na dolar spustio se 1,4 posto, na 1,2213 franaka za dolar. Istodobno, britanska funta gotovo se i nije mijenjala, zadržavši se na 1,9518 dolara.

Od ostalih zbivanja na deviznom tržištu valja spomenuti slabljenje švedske krune prema euru na 9,06 kruna za euro, nakon što je tamošnja središnja banka u priopćenju povodom podizanja repo kamatne stope za 0,25 postotnih bodova na 3,0 posto, istaknula da će nastavak kampanje zaoštravanja monetarne politike biti u skladu s očekivanjima tržišta, dakle postupna.

(Hina) xsbo ysbo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙