FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Euro i funta primamljivo ulaganje

Autor: ;scvi;
LONDON, 3. prosinca 2006. (Hina/Reuters) - Euro i funta proteklih su tjedan dana na svjetskim deviznim tržištima zasjali novim, primamljivim sjajem ulagačima, kako se očekuje da će SAD uskoro možda biti prisiljen sniziti aktualne kamatne stope, dok se u eurozoni i Britaniji očekuje zaoštravanje monetarne politike.
LONDON, 3. prosinca 2006. (Hina/Reuters) - Euro i funta proteklih su tjedan dana na svjetskim deviznim tržištima zasjali novim, primamljivim sjajem ulagačima, kako se očekuje da će SAD uskoro možda biti prisiljen sniziti aktualne kamatne stope, dok se u eurozoni i Britaniji očekuje zaoštravanje monetarne politike.

U takvim uvjetima tečaj britanske funte dosegnuo je prema američkoj valuti najvišu razinu u proteklih 14 godina, dok je euro dosegnuo najvišu razinu prema američkoj valuti u proteklih 20 mjeseci.

Tečaj funte prema dolaru ojačao je na tjednoj razini 2,5 posto, dosegnuvši 1,9796 dolara. Britanska je funta posljednji puta dosegnula aktualni tečaj prema dolaru u rujnu 1992. kada je Velika Britanija bila prisiljena istupiti iz Europskog mehanizma valutnih tečajeva, prethodnice eura. Analitičari očekuju da bi funta mogla uskoro prekoračiti psihološku granicu od 2,0 dolara za funtu.

Američka valuta kliznula je i na najnižu razinu prema euru u proteklih 20 mjeseci od 1,3335 dolara za euro, nadomak rekordno niskoj razini prema europskoj valuti od 1,3667 dolara, zabilježenoj u prosincu 2004.

Neznatno je ojačala tek prema jenu, dosegnuvši vrijednost od 115,5 jena za dolar, te prema švicarskom franku, dosegnuvši 1,1932 franka ili 1,31 posto više nego u tjednu ranije.

Jen se pak spustio na rekordno nisku razinu prema euru, kojim se tako trgovalo po 153,97 jena. Japanska je valuta oslabila i tijekom tjedna i na najnižu razinu u proteklih osam godina prema britanskoj funti od 228,70 jena te prema švicarskom franku od 96,96 jena.

Očekivanja o stagnaciji ili čak sniženju kamatnih stopa u SAD-u s aktualne razine od 5,25 posto nadovezala su se na nedavna podizanja kamatnih stopa u Velikoj Britaniji i u eurozoni, što je i proteklih tjedana pritiskalo tečaj dolara.

Podaci o industrijskoj aktivnosti na američkom Srednjem Zapadu u studenom pokazali su pad po prvi puta u razdoblju od tri i pol godine, što se smatra lošim gospodarskim znakom. Podatak o prometu u američkoj maloprodaji u listopadu revidiran je naniže a prosječna cijena kuća u SAD-u zabilježila je najnižu stopu rasta u tromjesečnom razdoblju od drugog tromjesečja 1998.

"Ulagači očekuju pad vrijednosti dolara, a takvo raspoloženje potpiruju relativno slabi gospodarski pokazatelji iz SAD-a. Središnja američka banka Fed pozitivno je ocijenila stanje u američkom gospodarstvu ali tržište se baš ne slaže s tom ocjenom", objasnio je Johan Javeus iz stockholmskog SEB-a. "Neki analitičari očekuju da će Fed spustiti kamatne stope u ožujku ali stavovi su oko tog pitanja još podijeljeni. Tržište će prihvatiti Fed-ovu ocjenu o stanju u gospodarstvu tek kada uoči poboljšanje na tržištu nekretnina", dodao je Javeus.

Polet tečaju eura daju i relativno opuštene izjave europskih ministara financija u pogledu njegova najnovijeg jačanja. Naime, uoči sastanka s kolegama iz članica eurozone, austrijski ministar financija Karl-Heinz Grasser početkom tjedna izjavio je da aktualni tečaj eura ne predstavlja razlog za zabrinutost. "Ništa naročito", konstatirao je Grasser, dodajući da tečaj eura zrcali snagu europskog gospodarstva.

Ni predsjednik eurozone Jean-Claude Juncker nije zabrinut zbog jakog eura, ustvrdivši da aktualni tečaj jedinstvene europske valute ne predstavlja razlog za zabrinutost, dok bi nastavak trenda njegova rasta u odnosu na jen mogao potaknuti zabrinutost u određenom trenutku.

"Opća je ocjena da su ministri sasvim ispravno i otvoreno ocijenili da tečaj eura zrcali snažnije europsko gospodarstvo. Mislim također da ni SAD neće biti pretjerano nesretan zbog toga budući da će im slabiji dolar općenito pomoći pri rješavanju problema prekomjernog manjka usprkos retorici o politici podupiranja snažnog dolara", naglasio je Jeremy Hodges iz Lloyds TSB-a.

Očekuje se da će Europska središnja banka već u prosincu podići kamatnu stopu za četvrtinu postotnoga boda, na 3,5 posto.

Jen se pak našao pod pritiskom iznenadnog usporavanja rasta cijena pri potrošačima u listopadu na svega 0,1 posto na godišnjoj razini, što je dodatno potkrijepilo dvojbe oko toga hoće li središnja japanska banka podići kamatne stope ovog mjeseca.

(Hina) xsbo ysbo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙