Fuentes je sudjelovao u pripremama za Prvu europsku konferenciju o sigurnosti, održanu u Helsinkiju 1975., kazao je veleposlanik Finske u Hrvatskoj Ilpo Manninen predstavljajući knjigu.
"Želio sam prikazati drugu stranu problema zaključne Helsinške povelje", kazao je Fuentes okupljenim diplomatima u Zagrebu.
Helsinšku povelju, kojom je zaključena Konferencija, potpisalo je 1. kolovoza 1975., u Finskoj, 35 šefova država, sve europske zemlje osim Albanije, Sjedinjene Države te Kanada.
Fuentes je ispričao kako mu je zamisao o pisanju romana pala na pamet dok je sjedio u prekrasnoj kongresnoj i koncertnoj dvorani Finlandia Hall (remek-djelu finskog arhitekta Alvara Aaltoa iz 70-ih godina), nedaleko od predsjednika bivše SFRJ, Tita i blizu francuskog predsjednika Giscarda d' Estainga.
Roman, napisan prije više desetljeća, dosad nije bio objavljen kako ne bi naškodio karijeri tada mladog diplomata. Na preporuku izdavača, autor ga je obnovio i skratio kako bi "zaplet" učinio napetim i da bi ga se čitalo kao "triler", kazao je Fuentes koji je od 2002. voditelj misije OESS-a u Hrvatskoj.
O OESS-u je na predstavljanju kazao da je uz Ujedinjene narode, Europsku uniju i NATO bio jedan od rijetkih uspjeha 20. stoljeća, obilježenog svjetskim "vrućim" i jednim "hladnim" ratom.
"La Cumbre" čini trilogiju s druge dvije knjige o temi procesa izgradnje sigurnosti u Europi: El ciruclo de Helsinki (Helsinški krug, Madrid 1989.,) i La Linea de la distension (Linija detanta, Madrid 1980.).
Predstavljanje knjige u Zagrebu, uz projekciju crno-bijelih arhivskih filmova s konferencije u Helsinkiju, bila je zapravo prvo uopće a slijedit će prezentacije u sjedištu misije OESS-a u Beču, te uskoro u Madridu.
Roman je napisan španjolskim jezikom i nije preveden na engleski, a u Hrvatskoj će ga prodavati knjižara s inozemnim izdanjima.