Pozdravljajući svoga gosta u Vatikanu, papa Benedikt XVI. istaknuo je potrebu "hitnog poduzimanja zajedničkih pastoralnih akcija koje će predstavljati za naše suvremenike zajedničko svjedočenje i unaprijed će nam omogućiti da iznesemo nadu koja je u nama". Papa je ponovo upozorio na "ponašanje i usvajanje zakona" u sadašnjim sekulariziranim društvima, kako na Istoku tako i na Zapadu, koja dovode u opasnost "temeljne institucije kao što je brak".
Religije imaju veliku ulogu za uspostavu mira u svijetu i "ne smiju ni na koji način biti žarišta netolerancije i nasilja". Kao "kršćanski poglavari pozivamo vjerske poglavare da jačaju međuvjerski dijalog i rade na stvaranju društva mira i bratstva među osobama i narodima. To je misija religija", stoji u zajedničkoj izjavi poglavara Katoličke crkve i poglavara Grčke pravoslavne crkve, potpisanoj na kraju susreta.
U zajedničkoj izjavi od 12 točaka Papa i atenski nadbiskup izražavaju nadu u plodnu suradnju "za ponovno otkrivanje našim suvremenicima kršćanskih korijena europskog kontinenta koji su izgradili mnoge narode i pridonose razvitku sve skladnijih veza među njima". To će pomoći da se žive i promiču ljudske i duhovne vrijednosti koje su temelj odnosa među ljudima i razvitka društava.
U izjavi Benedikt XVI. i Hristodulos ističu želju za razvitkom odnosa u svim područjima, posebno onima koji se odnose na čovjeka. Znanstvenike pozivaju na štovanje svetosti ljudske osobe i njegova dostojanstva, jer je, kako su istaknuli, "život čovjeka dar Božji".
Oba poglavara izražavaju zabrinutost zbog "eksperimenata na ljudskom biću, kojima se vrijeđa dostojanstvo i integritet ljudske osobe u svim fazama njezina postojanja, od začeća do prirodne smrti". Traži se i poštovanje ljudskih prava, u Europi i u cijelom svijetu.