Na izložbi će biti predstavljeno stotinjak radova, od kojih polovica iz fundusa MMSU-a, a većina ostalih posuđena je iz privatnih zbirka te Pomorskog i povijesnog muzeja u Rijeci, Muzeja grada Rijeke i iz drugih izvora.
Ravnatelj MMSU-a Branko Franceschi je istaknuo da je izložba plod višegodišnjeg rada kustosice MMSU-a Daine Glavočić koja sustavno istražuje to razdoblje te da je to pregled riječkih vizualnih umjetnosti između dva svjetska rata.
Franceschi je rekao da je to razdoblje za izložbu obrađeno multidisciplinarno jer će usporedno s izložbom biti izdan i katalog s tekstovima koji govore i o društvenim prilikama u životu grada Rijeke u to doba te o pitanju identiteta i odnosa Rijeke i Riječana prema njemu.
Autorica koncepcije izložbe Daina Glavočić ocijenila je da je to razdoblje likovno nedostatno istraženo i predstavljeno u javnosti. Autori u to doba mogu se otprilike podijeliti na tradicionaliste i avangardnije umjetnike, navela je Glavočić, dodavši da je dio umjetnika stvarao na oba načina.
Govoreći o imenu izložbe, Glavočić je kazala da se ono odnosi na umjetnike koji su živjeli i stvarali u tadašnjoj Rijeci i osjećali se Fijumanima jer se tada Rijeka zvala Fiume.
Izložba se otvara u četvrtak, 14. prosinca.