Na izložbi su na temelju arhivskih materijala, nacrta, crteža i ostale projektne dokumentacije te suvremenih fotografija predstavljeni ukrasi na pročeljima riječkih zgrada nadahnuti biljem ili životinjskim svijetom.
Ravnatelj riječkoga Državnog arhiva Goran Crnković rekao je da je ukrašavanje pročelja zgrada tim motivima doživjelo procvat krajem 19. i početkom 20. stoljeća, u jeku najveće građevinske aktivnosti u gradu. U tom razdoblju izgrađene su mnogobrojne historicističke i secesijske zgrade ukrašene biljnim i životinjskim motivima.
Ustvrdio je kako je ta ornamentika riječka specifičnost i prepoznatljivost te da bi joj trebalo dati više stručne pozornosti.
Autor izložbe Theodor de Canziani Jakšić rekao je da se ukrasi s biljnim i životinjskim motivima na zgradama u Rijeci dijele na tri vrste - autorske, manufakturne te industrijske. Najzanimljiviji su autorski, koje su uglavnom izgrađivali kipari, dodao je.
Među riječkim zgradama - po bogatstvu ukrasa tog tipa - Jakšić je istaknuo ribarnicu, paviljon na tržnici te zgradu Prve sušačke hrvatske gimnazije.
Izdan je i multimedijalni CD s materijalom izloženim na izložbi, a u pripremi je i katalog. Usporedno s glavnom izložbom, u prostorijama Državnog arhiva u Rijeci danas su otvorene još dvije izložbe - izložba umjetničkih fotografija Mirjane Lončar "Natura pietrificata" i izložba grafika Melinde Kostelac "Natura architetta", koje tematski nadopunjuju glavnu izložbu.
Organizatori izložbe su riječki Državni arhiv i Prirodoslovni muzej iz Rijeke.