U poruci povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, glavni tajnik UN-a Kofi Annan poručio je da bi sredinom prosinca Glavna Skupština UN-a trebala usvojiti Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom, kaže se u priopćenju Programa UN-a za razvoj u Hrvatskoj.
Države koje usvoje Konvenciju obvezuju se da će osobama s invaliditetom omogućiti pristup informacijama u formatima i tehnologijama namijenjenim različitim vrstama invaliditeta, u pravovremenom roku i bez dodatnih troškova. Konvencija apelira na privatan sektor i masovne medije da isto učine sa svojim uslugama.
U Hrvatskoj osobe s invaliditetom čine 9,68 posto stanovništva, što se podudara s prosjekom u ostalim europskim zemljama.
Zbog neprilagođenosti i neopremljenosti velikog broja hrvatskih škola, učenicima s trajnim tjelesnim oštećenjima često je jedina mogućnost za školovanje odlazak izvan njihove sredine ili u posebne ustanove.
Na inicijativu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa u partnerstvu s Hrvatskim savezom udruga tjelesnih invalida 2005. godine procijenjeno je stanje i potrebe u vezi prostornih prilagodbi škola, s ciljem stvaranja mreže škola po kriteriju pristupačnosti.
Osim prostornih postoje i druge prepreke, kao što su neadekvatna edukacija stručnog osoblja, nedostatak timskog i patronažnog stručnog rada te mreže podrške obiteljima, tehnička neopremljenost institucija, nedovoljna tolerancija prema različitostima u zajednici i sl.
Osobe s invaliditetom zbog smanjene radne sposobnosti vrlo teško nalaze posao, a pri zavodima za zapošljavanje evidentirano je ih je oko 5.800.
Problem se može ublažiti samozapošljavanjem kroz formiranje zadruga za zapošljavanje osoba s invaliditetom, a trebalo bi razvijati i nove organizacijske oblike u posredovanju pri zapošljavanju takvih osoba.
Program UN-a za razvoj u Hrvatskoj analizirao je položaj ranjivih skupina u Hrvatskoj, koje riskiraju socijalnu isključenost, a izvješće o tome bit će objavljeno u siječnju 2007. godine, kaže se u priopćenju.