Po njezinim riječima srednjovjekovnu jezgru grada Iloka s najpoznatijim građevinama dvorcem Odeschalchi, franjevačkim samostanom i crkvom, Žitnicom i srednjovjekovnim obrambenim zidinama Hrvatska će kandidirati za uvrštenje na popis svjetske baštine UNESCO-a.
"Želimo ubrzati dio programa za Ilok kako bi oživjela ta jedinstvena cjelina i prelijepi grad Ilok bio uvršten na popis svjetske baštine UNESCO-a", rekla je Šulc i dodala kako je riječ o višegodišnjem postupku, ali kako sadašnja obnova obećava da bi se to moglo i dogoditi.
Podsjetila je kako je osim iločke gradske jezgre u projektu Vukovar - Vučedol - Ilok i obnova vukovarske barokne jezgre, dvorca Eltz u Vukovaru i izgradnja arheološkog parka Vučedol na Vučedolu nedaleko od Vukovara.
Svi ti projekti provode se po utvrđenim rokovima, ocijenila je Šulc.
Gradonačelnik Mladen Papak izrazio je nadu kako će se obnovom iločke jezgre povećati i zanimanje turista za grad Ilok koji je do sada u turističkoj ponudi bio prepoznatljiv po vinima i vinogradarstvu. Tako će, ocijenio je, turistički proizvod biti zaokružen pa će Ilok privući znatan broj turista. Dodao je kako će grad iz proračuna financirati uređenje prilaznih cesta i nogostupa u srednjovjekovnoj jezgri.
Konferencija za novinare održana je nakon sastanka članova Uprave i voditelja projekta Vukovar - Vučedol - Ilok, a nazočili su i glavni konzervator Miljenko Domijan, ravnatelj Hrvatskoga restauratorskog zavoda Ferdinand Meder, voditelj Hrvatskog povjerenstva za UNESCO akademik Vladimir Marković i voditelji pojedinih projekata.