FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Postav jasenovačkoga Memorijalnog muzeja 27. studenoga

Autor: ;atod;
ZAGREB, 24. studenoga 2006. (Hina) - Novi stalni postav Memorijalnog muzeja i Obrazovni centar spomen-područja u Jasenovcu otvara se 27. studenoga u nazočnosti predsjednika države, Hrvatskog sabora i Vlade Stjepana Mesića, Vladimira Šeksa i Ive Sanadera.
ZAGREB, 24. studenoga 2006. (Hina) - Novi stalni postav Memorijalnog muzeja i Obrazovni centar spomen-područja u Jasenovcu otvara se 27. studenoga u nazočnosti predsjednika države, Hrvatskog sabora i Vlade Stjepana Mesića, Vladimira Šeksa i Ive Sanadera.

Državno će izaslanstvo položiti vijenac i zapaliti svijeću kod spomenika Cvijet u jasenovačkom Spomen-parku.

Muzeološka koncepcija novoga stalnog postava jasenovačkoga Memorijalnog muzeja temelji se na značenju sama pojma "spomen-područje" pod kojim se podrazumijeva u prvom redu spomen na konkretne žrtve zločina počinjena na tom mjestu, ističu iz Memorijalnog muzeja.

Središnje mjesto postava zauzima "Poimeničan popis žrtava Koncentracionog logora Jasenovac" koji su izradili kustosi Spomen-područja. On sadržava biografske podatke stradalnika - upisana je njihova etnička pripadnost, način, mjesto i vrijeme stradanja te izvori u kojima se svaki stradalnik navodi poimenice.

Po popisu u jasenovačkom koncentracijskom logoru i logoru u Staroj Gradiški ubijene su 69.842 osobe od kojih 39.580 Srba, 14.599 Roma, 10.700 Židova, 3462 Hrvata te pripadnici drugih narodnosti.

Kako bi posjetiteljima omogućili uvid u što veći broj dokumenata, fotografija i druge muzejske i arhivske građe koja govori o počinjenu zločinu, autori postava multimedijski su prikazali građu o logoru te pružili neposredan doživljaj osobnih svjedočanstava žrtava zločina.

Baza podataka sadrži 35 obrađenih tema, a neke od najvažnijih su "Osnivanje Nezavisne Države Hrvatske", "NDH i Treći Reich", "Koncentracioni logor Jasenovac, "Biografije stradalnika", "Djeca u logorima NDH", "Pravednici među narodima svijeta", "Jasenovački pravednici" i druge.

U Obrazovnom centru pri Spomen-području održavat će se predavanja i mlade poučavati o strahotama genocida, holokausta i svakog oblika rasne, vjerske i ostalih vrsta nesnošljivosti. To je dio međunarodne suradnje Spomen-područja s drugim sličnim memorijalima i muzejima u Europi i SAD-u, napominju iz Muzeja.

Spomen-područje s Memorijalnim muzejem, Obrazovnim centrom i Obrazovnom šetnicom jedinstveno je mjesto za poučavanje i učenje o nenasilju, demokraciji i ljudskim pravima.

Hrvatska je u listopadu 2005. postala članicom Radne skupine za međunarodnu suradnju u području obrazovanja, sjećanja i istraživanja o holokaustu, a Ministarstvo kulture odredilo je upravo jasenovačko Spome-područje glavnim nositeljem projekta koji će unijeti poučne sadržaje u hrvatski obrazovni sustav.

(Hina) xta ymc

An unhandled error has occurred. Reload 🗙