FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sabor: IDS i HSP tvrde da je zakon o financiranju stranaka pisan za HDZ i SDP

Autor: ;trub;
ZAGREB, 23. studenoga (Hina) - Saborski klubovi složili su se danas o potrebi donošenja novoga zakona koji će regulirati financiranje političkih stranaka, no, većina ih je na Vladin zakon iznijela niz primjedbi, a u IDS-u i HSP-u tvrde da je pisan samo za HDZ i SDP.
ZAGREB, 23. studenoga (Hina) - Saborski klubovi složili su se danas o potrebi donošenja novoga zakona koji će regulirati financiranje političkih stranaka, no, većina ih je na Vladin zakon iznijela niz primjedbi, a u IDS-u i HSP-u tvrde da je pisan samo za HDZ i SDP.

Klubovi IDS-a i HSP-a ocijenili su da Vladin prijedlog zakona o financiranju političkih stranaka pogoduje HDZ-u i SDP-u, budući da tim strankama, kažu, i dalje omogućuje da iz proračuna dobivaju najviše novca, dok ostalim, manjim strankama ostaju samo mrvice.

"Zakon bi se trebao zvati zakon o financiranju HDZ-a i SDP-a te ostalih stranaka", rekao je Damir Kajin (IDS), tvrdeći da samo na te dvije stranke otpada dvije trećine novca namijenjenog strankama.

"Kako vrijeme odmiče politikom će se ubuduće baviti samo bezobrazno bogati pojedinci, a to bi bio sumrak demokracije", rekao je Kajin.

S njim se složio Pero Kovačević (HSP), koji zakonu, za koji kaže da je "šupalj kao švicarski sir" i da je "rađen po mjeri HDZ-a i SDP-a", zamjera to što se HDZ-u i SDP-u dopušta da i dalje iznajmljuju nekretnine koje imaju u vlasništvu, što, ističe, ostale stranke koje nemaju nikakve nekretnine stavlja u neravnopravan položaj.

Te su njegove tvrdnje HDZ-ovci odlučno odbacili, poručujući da HDZ u vlasništvu ima samo prostor na zagrebačkom Trgu žrtava fašizma.

Mato Arlović kazao je da SDP ne može podržati zakon ako ostane odredba po kojoj bi nadzor nad poslovanjem stranaka provodila državna tijela, odnosno Ministarstvo financija, predlažući da država samo nadzire provedbu zakona, a pribavljanje i trošenje stranačkog novca od države nezavisno tijelo.

"Što je sa stranačkom stegom? Može li vladajuća stranka dopustiti da se procesuiraju pitanja koja ju mogu kompromitirati", upitao je Arlović, koji se ne slaže ni s tim da se u zakonu propišu najviši iznosi koje fizičke i pravne osobe godišnje mogu donirati stranci.

Slaže se, kaže, da donacije treba ograničiti, ali po načelu prosječnog rasta plaće za fizičke, te prosječne dobiti za pravne osobe.

Jozo Radoš (HNS) smatra da iznos novca koji se iz proračuna dijeli parlamentarnim strankama više ne bi smio isključivo ovisiti o broju zastupnika pojedine stranke, već da polovicu tog iznosa sve stranke trebaju dobivati jednako, a da se druga polovica određuje po broju zastupnika.

Zauzeo se za strogu provedbu zakona, kako se, kazao je, ne bi ponovila predsjednička kampanja Jadranke Kosor, odnosno tvrdnje HDZ-a da je u kampanju utrošio samo šest milijuna kuna, "a nezavisni su analitičari procijenili da je taj iznos barem deset puta veći".

HDZ-ovci su odbacili te njegove tvrdnje. "Ti vaši nezavisni procjenitelji vjerojatno su iz HNS-a i zato nemojte obmanjivati javnost", poručio je Radošu HDZ-ov zastupnik Frano Matušić.

Da jedini kriterij za raspodjelu proračunskog novca za parlamentarne stranke ne bi smio biti broj zastupnika smatra i Zlatko Kramarić (HSLS), koji tvrdi da svim strankama treba omogućiti jednake, 'fair play' uvjete u političkoj utakmici.

Dražen Bošnjaković (HDZ) smatra da je predloženi zakon "iskorak ka otvorenosti stranaka kako bi građani mogli vidjeti tko ih i kako financira", a najbitnijom odredbom drži zabranu anonimnih donacija.

Kao i još neki klubovi, drži da bi Vlada trebala promisliti o tome da tim zakonom regulira i financiranje izborne promidžbe.

(Hina) xtr yaz

An unhandled error has occurred. Reload 🗙