"Ovo je predizborni proračun, koji Hrvatsku uvodi u novi dužničko-ropski odnos", ustvrdio je Pero Kovačević (HSP), upozoravajući da je Hrvatskoj preostalo još vrlo malo imovine za privatizirati.
Kazao je i da se rast BDP-a temelji na potrošnji i vanjskom zaduživanju, te da je ukupan dug dosegao 50 milijardi američkih dolara.
"Što kad više ne budemo mogli ništa prodavati ni dizati kredite", upitao je Kovačević.
HDZ-ovac Krunoslav Markovinović HSP-u je spočitnuo da od najavljene podrške proračunu odustaje "u osvetničkom stilu", jer je predsjednik HSP-a Anto Đapić jučer najavio da njegova stranka neće podržati proračun ako HDZ odustane od stava da Branimiru Glavašu ne treba produljivati pritvor.
"Ako ste strpali Glavaša u tamnicu, ne morate nas još i vrijeđati", uzvratio mu je Kovačević.
I Željko Pecek (HSS) uvjeren je u daljnje zaduživanje države.
"Teško je reći hoćemo li, zbog disproporcije između BDP-a i vanjskog zaduživanja moći servisirati i kamate, a kamoli glavnicu duga", rekao je Pecek, koji Vladi predbacuje i nedostatak hrabrosti u projekcijama proračunskog deficita.
Uvjeren je da bi Hrvatska morala slijediti neke države iz okruženja, koje su deficit viši od europskog prosjeka usmjerile u razvoj.
"Što se dogodilo od Škegre do Šukera, osim da se troši više novca i što se za proračun tvrdi da je razvojan i socijalan", upitao je Pecek.
Osvrćući se na najave većih davanja za znanost i obrazovanje, Pecek je ustvrdio kako je "očito da ćemo društvo znanja stvarati bez profesora i nastavnika koji su od danas u štrajku".
Damir Kajin (IDS) izračunao je da se proračun u zadnjih 13 godina povećao čak četiri i pol puta, dok je BDP rastao samo za 2,7 posto, što, tvrdi, svjedoči da država puno troši, a malo proizvodi i razvija.
Komentirajući najave fiskalne decentralizacije, Kajin je upozorio kako će bez značajnog novca ostati one sredine koje su do sada najviše davale u proračun.
"Kvazipolitikom ravnomjernog razvoja može se samo ubiti kravu muzaru", rekao je.