Predsjednica Vijeća za zaštitu tržišnog natjecanja Olgica Spevec uvodno je istaknula da su potpore lani iznosile ukupno šest i pol milijardi kuna, što je za oko 13 posto više nego 2004., a za osam posto više nego 2003.
"To je povećanje najvećim dijelom rezultat rasta potpora sektoru prometa te poljoprivrede i ribarstva", kazala je Spevec, dodajući da su državne potpore po zaposlenom lani iznosile oko 4570 kuna.
"Budući da je prosječna neto plaća prošle godine iznosila 4376 kuna, proizlazi da je svaki zaposleni u Hrvatskoj jednu mjesečnu plaću dao za državne potpore", dodala je.
Naglasila je da su i potpore namijenjene regionalnom razvitku sve veće, te da njihov daljnji intenzivniji rast treba očekivati i ubuduće, zbog ulaganja u regije koje zaostaju u razvoju.
Saborski klubovi u raspravi su naglasili potrebu da sustav potpora, s obzirom na približavanje Hrvatske Europskoj uniji, ne smije ugroziti hrvatsko gospodarstvo.
Krunoslav Markovinović (HDZ) drži da je usklađivanje potpora sa sustavom EU osjetljiv posao, pri čemu je, kaže, teško postići ravnotežu.
"Postavlja se pitanje do koje mjere hrvatska privreda s potporama ugrožava tržište EU, ali idemo i obrnuto, do koje mjere bez potpora Europska unija uništava hrvatsko tržište", rekao je Markovinović.
Tonči Tadić (HSP) smatra, pak, da je usklađivanje potpora s interesima Europske komisije, bez istodobnog priljeva novca iz europskih fondova, "u najmanju ruku štetno".
Sabor je raspravio i izvješće o radu Hrvatske energetske regulatorne agencije, a sjednicu je nastavio Vladinim prijedlogom Nacionalne populacijske politike.