Rice je potpuno odbacila prijedloge nekadašnjeg državnog tajnika Jamesa Bakera i britanskog premijera Tonyja Blaira da se u pokušaje stabiliziranja stanja u Iraku uključe Iran i Sirija. Prema njezinom mišljenju, ne čini se da je u interesu Irana ili Sirije stabiliziranje stanja u Iraku ili na Bliskom istoku.
"Pitam se postoji li išta u nastupu Irana što bi sugeriralo da je Teheran spreman doprinijeti stabilnosti Iraka, i moram reći da, barem u ovom trenutku, ja to ne vidim", kazala je Rice.
"Nema magičnih riješenja za Irak. Stanje je vrlo složeno u toj zemlji koja prolazi kroz teško razdoblje i vodi bitke unutar sebe", dodala je, podsjećajući na sukobe sunita i šijita.
Rice je također odbila dovesti u vezu izostanak napretka u izraelsko-palestinskom sukobu s nasiljem u Iraku, kao što je to dan prije učinio britanski premijer Blair koji je ocijenio da je potrebno usvojiti politiku koja bi obuhvatila "cijelu regiju" i koja bi "trebala početi rješavanjem pitanja Izraela i Palestinaca, srži cijelog problema regije".
Američka državna tajnica je odbila i usporedbu rata u Iraku, koji je skupo koštao republikance porazom na izborima za Kongres, s američkim ratom u Vijetnamu.
"Ta usporedba nije samo pogrešna, nego i opasna i suvišna. Okolnosti su drukčije, radi se o drugim zemljama i SAD je angažiran u drukčiji rat", kazala je šefica američke diplomacije dodajući da je "iznimno sretna" što će prvi put posjetiti Vijetnam.
"Irak se riješio diktatora. Uloga SAD-a je danas drukčija od one koju smo imali u Vijetnamu", rekla je Rice.
Glede Sjeverne Koreje Rice predviđa još dosta posla kako bi se nastavili šesterostrani pregovori o okončanju sjevernokorejskog nuklearnog programa.
"Treba nam vremena za pripremu pregovora kako bismo bili sigurni da, kada ponovo sjednemo za stol, postoji razumna šansa za uspješan ishod", rekla je Rice.
Američki dužnosnici se nadaju da bi se nova runda pregovora, nakon stanke od godinu dana, mogla održati krajem godine.