FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

NYT: Savjetnik State Departmenta u raskoraku s Bushovom administracijom

Autor: ;dhai;
WASHINGTON, 28. listopada 2006.(Hina) - Američka državna tajnica Condoleezza Rice već godinu i pol prima povjerljive memorandume i prijedloge od svog savjetnika Philipa D. Zelikowa, koji su često u velikom raskoraku s aktualnom politikom administracije predsjednika Georgea W. Busha, piše u petak The New York Times.
WASHINGTON, 28. listopada 2006.(Hina) - Američka državna tajnica Condoleezza Rice već godinu i pol prima povjerljive memorandume i prijedloge od svog savjetnika Philipa D. Zelikowa, koji su često u velikom raskoraku s aktualnom politikom administracije predsjednika Georgea W. Busha, piše u petak The New York Times.

Jedan od tih prijedloga, koji su izašli na vidjelo posljednjih tjedana, opisuje mogućnost da rat u Iraku postane "katastrofalni neuspjeh", drugi sadrži rano upozorenje na potrebu promjene politike prema zatočenicima za koju mnogi u State Departmentu vjeruju da nanosi ogromnu štetu SAD-u.

Tu su također i prijedlozi novih diplomatskih inicijativa prema Sjevernoj Koreji i Bliskom istoku, a jedan ide i tako daleko da poziva na preispitivanje fraze "rat protiv terora" jer antagonizira muslimane, što je kao ideja naišlo na otpor u Bijeloj kući.

Da li Zelikow (52) privatno savjetuje državnu tajnicu ili je zadužen samo za kontraargumente ostane nejasno, piše NYT i dodaje kako su neke njegove ideje pretočene u službenu politiku. Zelikow je pozivao na zatvaranje tajnih zatvora CIA-e godinu dana prije nego što je Vrhovni sud prisilio administraciju da to učini.

Po njegovu savjetu Washington je ponudio Sjevernoj Koreji pregovore o trajnom mirovnom ugovoru, a Iranu također izravne pregovore ako odustane od obogaćivanja urana. Iako Pjongjang i Teheran nisu prihvatili te inicijative, SAD su dobile veliko odobravanje od svojih saveznika, piše Bob Wodward u novoj knjizi "Poricanje".

Prijatelji i dužnosnici kažu kako će čini da Rice smatra Zelikowa nekom vrstom intelektualnog oslonca u turbulentnom razdoblju američke vanjske politike.

Zelikow ima titulu savjetnika u State Departmentu, nekoliko članova osoblja, i ured na samom kraju hodnika na sedmom katu, gdje Rice i drugi najviši dužnosnici također imaju urede. U Stateu je poznat kao intelektualac koji ponekad nastupa štreberski i po temeljito izgriženim noktima, piše NYT.

Prošloga je mjeseca održao govor u Institutu za bliskoistočnu politiku u Washingtonu, u kojem je neizravno kritizirao odluku administracije da dopusti Izraelu bombardiranja Libanona i da ga ne prisiljava na povratak za pregovarački stol s Palestincima. On je rješavanje palestinskog pitanja povezao s krizom oko Irana, rekavši kako je napredak potreban kakao bi se postigao konsenzus između SAD-a, umjerenih Arapa i Europe oko Irana.

U tom je govoru Zelikow iznio ono što opisiju kao njegov "praktični idealizam", no State Department se brzo ogradio od govora, a Rice i šefica izraelske diplomacije Tzipi Livni kasnije su potvrdili kako dvije zemlje odvojeno tretiraju iransko i palestinsko pitanje.

Ni državna tajnica Rice niti njezin savjetnik Zelikow nisu htjeli dati komentar za članak, navodi NYT.

(Hina) xdh ydv

An unhandled error has occurred. Reload 🗙