Jedan od supredsjedatelja komisije dr. Janko Prunk s Fakulteta za društvene djelatnosti u Ljubljani izjavio je nakon sjednice kako je želja autora da knjiga, u okolnostima slovenske i hrvatske državne samostalnosti, informira javnost o korijenima njihovih današnjih odnosa.
Prema njegovim riječima, knjiga će biti namijenjena za stručnu, ali i za širu javnost, pisana u obliku znanstvenog eseja, znanstvenim metodama. Obuhvatit će prikaz odnosa dvaju naroda od razdoblja stvaranja nacionalnih pokreta u objema zemljama do stvaranja samostalnih država. Odnosi će biti obrađeni u četiri glavna razdoblja - doba Habsburške Monarhije, vrijeme stvaranja prve jugoslavenske države Kraljevine Jugoslavije, razdoblje drugog Svjetskog rata, narodnooslobodilačkog rata i revolucije te razdoblje jugoslavenske federalne socijalističke zajednice, kazao je dr. Prunk.
Dodao je da je malo europskih naroda koji, kao slovenski i hrvatski, imaju prošlost koja nije problematična, pa će u središtu prikaza biti suradnja među dvama narodima. Znatan dio knjige bit će posvećen i stereotipima, odnosno načinima na koje Slovenci "vide" Hrvate i obrnuto.
Drugi supredsjedatelj, hrvatski akademik Dušan Bilandžić kazao je da su vlade obiju zemalja istaknule kako ne žele da znanstvenici o povijesnim činjenicama pišu pristrano, za potrebe pojedine vlade, nego da jasno reinterpretiraju povijesne činjenice i odnose.
Bilandžić je istaknuo da je u europskim zemljama aktualan trend reinterpretiranja povijesti Europe, kao prilog stabilizaciji i razvitku europskih integracijskih procesa. U europskoj povijesti bilo je krvavih obračuna i ratova koji su nagrizali jedinstvo Europe te je vrijeme da se, u korist naroda Europe, reinerpretira europska povijest, rekao je.
Bilandžić je dodao da sugestija za reinterpretaciju slovensko-hrvatskih odnosa nije dobivena iz Europe, ali da se uklapa u aktualni trend zbližavanja naroda.
Sve aktivnosti, od osnivanja i početka do načina rada Povijesne komisije, s hrvatske strane usklađuje Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija.
Hrvatsko-slovenska Povijesna komisija osnovana je na inicijativu slovenske vlade, koju je u veljači 2005. prihvatila i hrvatska vlada. Prva je, konstitutivna sjednica održana u lipnju 2005. u Puli, a druga u prosincu 2005. u Ljubljani.
Komisiju čini po sedam stručnjaka iz Slovenije i Hrvatske koji će prije kraja mandata, odnosno lipnja 2007., izdati knjigu "Slovensko-hrvatski odnosi od 1848. do 1991."
Supredsjedatelji komisije su dr. Janko Prunk s Fakulteta za društvene djelatnosti u Ljubljani i akademik Dušan Bilandžić.