"Zajedno s Italijom i Mađarskom koje s Hrvatskom imaju slične sporazume (o prelasku granice osobnom iskaznicom) tražimo zajedničko rješenje koje bi i dalje omogućavalo prijelaz državne granice s osobnom iskaznicom", naveo je u priopćenju slovenski MUP.
U priopćenju se također navodi da Slovenija nije bila službeno obaviještena o tome da njezin bilateralni sporazum s Hrvatskom koji omogućava prelazak granice s osobnom iskaznicom nije u skladu s pravnom stečevinom Europske unije, odnosno sa schengenskim zakonikom, kako je to Slovenskoj tiskovnoj agenciji STA u subotu izjavio neimenovani predstavnik Europske komisije.
Slovenija s Hrvatskom ima bilateralni sporazum po kojemu građani obiju država granicu mogu prelaziti uz predočenje osobne iskaznice, a slične sporazume Hrvatska ima i s Italijom i Mađarskom. Italija je jedna od zemalja koje su osnovale današnju Europsku uniju i dio je schengenskog prostora bez granica u koji bi, kako se predviđa, Slovenija i Mađarska mogle ući za oko dvije godine.
Slovenska tiskovna agencija STA u subotu je, pozivajući se na neimenovani izvor Europske komisije u Bruxellesu, navela da sporazum Slovenije i Hrvatske o prelasku granice uz predočenje osobne iskaznice nije u skladu s pravilima schengenskog zakonika i da Slovenija zato mora opozvati bilateralni sporazum s Hrvatskom u kojemu se predviđa takva mogućnost.