FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Radnici "Salonita" traže ostavku stečajnog upravitelja

Autor: ;dstr;
SPLIT, 31. listopada 2006.(Hina) - Radnici vranjičkog "Salonita" u stečaju, kojima su prije dva tjedna uručeni otkazi ugovora o radu, danas su zatražili ostavku stečajnoga upravitelja Vedrana Šeparovića zbog "neznanja, nekompetencije i nesposbnosti za vođenje stečajnog postupka".
SPLIT, 31. listopada 2006.(Hina) - Radnici vranjičkog "Salonita" u stečaju, kojima su prije dva tjedna uručeni otkazi ugovora o radu, danas su zatražili ostavku stečajnoga upravitelja Vedrana Šeparovića zbog "neznanja, nekompetencije i nesposbnosti za vođenje stečajnog postupka".

Najavili su daljnje prosvjede ako se ne povuče odluka o otkazima.

Osim što mu zamjeraju donošenje, kako tvrde, nezakonita rješenja o otkazima i odbijanje da to rješenje povuče, dvjestotinjak radnika smatra i da je stečajni upravitelj stečajnom sucu Jozi Ćaleti "krivo prikazao stanje stečajne mase", odnosno da je zatajio najmanje 20 milijuna kuna, kazao je na konferenciji za novinare predsjednik Županijskog ureda HUS-a Jozo Marić. S obzirom na takvo stanje stečajne mase stečajni je sudac prihvatio rješenje o otkazu radnicima, dodao je.

Marić je odbacio i tvrdnje predsjednika Trgovačkog suda u Splitu Ive Bakalića da su radnici u prosvjedu ispred toga suda prošli tjedan izvikivali prijeteće poruke: "Ubit ćemo vas", "Zapalit ćemo sud". "To su laži", rekao je Marić, zapitavši "jesu li možda radnici trebali vikati da su (suci) lijepi, zgodni te da provode zakone". Kazao je i kako u HUS-u zbog toga razmišljaju o tužbi protiv Bakalića.

"Bilo bi im puno pametnije da pokažu socijalnu osjetljivost, a ne da tjeraju ljude na ulicu", poručio je.

Ako se odluka o otkazima ne povuče, najavio je kako će radnici ponovno pokrenuti sindikalne akcije i prosvjede koji će biti "najradikalniji i nikada viđeni na ovim prostorima".

Radnici su prošli tjedan zauzeli tvornicu te zavarivanjem vrata zapriječili ulaz stečajnom upravitelju i iznošenje proizvoda iz tvornice.

Prosvjed su obustavili kad im je predsjednik HUS-a Ozren Matijašević javio kako je Vlada zajamčila da će otkazi biti povučeni te da će se provesti stečajni plan koji, uz prenamjenu proizvodnje u kojoj se rabio kancerogeni azbest u ekološki prihvatljivu izradbu jahta i brodskog namještaja, omogućuje ostanak velikoga broja radnika.

Predsjednik Trgovačkog suda Ivo Bakalić na prošlotjednoj je konferenciji za novinare poručio kako o otkazima odlučuju stečajni upravitelj i stečajni sudac te da za takvu obavijest iz Vlade nema službenu potvrdu. Kazao je i kako je odluka o otkazima utemeljena na Zakonu koji ne dopušta da se iz stečajne mase isplaćuju plaće bez proizvodnje, jer to šteti ostalim vjerovnicima.

U međuvremenu je održan i sastanak predstavnika radnika i mjerodavnih ministarstava o načinu skrbi za radnike oboljele od azbestoze te je odlučeno da iduće godine počne uređenje odlagališta azbesta i dekontaminacija tvorničkog prostora od ostataka kancerogenog repromaterijala.

Stečajni plan s prenamjenom proizvodnje prihvatio je Vjerovnički odbor, no Državno se odvjetništvo žalilo smatrajući kako je prihvaćena ponuda drniške tvrtke R.L.E. slabija i nepovoljnija od ponude zagrebačke tvrtke Katran abraziva, zbog čega plan još nije proveden. O žalbi odlučuje Visoki trgovački sud u Zagrebu.

(Hina) xdstr yln

An unhandled error has occurred. Reload 🗙