Vranković, koji je ujedno i glavni pregovarač za Ugovor o izmjeni i dopuni i pristupanju Srednjoeuropskom ugovoru o slobodnoj trgovini, u četvrtak i petak razgovarat će s kolegama iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Makedonije, Moldove, Rumunjske, Srbije i UNMIK/Kosova.
Sudionici sastanka u Bruxellesu nastavit će rad na tekstu Ugovora koji će uskoro zamijeniti mrežu od 31 bilateralnog sporazuma o slobodnoj trgovini, zaključenih između tih zemalja.
U 2005. godini ukupna robna razmjena između Hrvatske i zemalja članica CEFTA-e (Bugarska, Makedonija, Rumunjska) iznosila je 870 milijuna američkih dolara, pri čemu je hrvatski izvoz iznosio 201 milijun USD, a uvoz 583 milijuna USD.
Stupanjem na snagu Ugovora o izmjeni i dopuni ugovora o CEFTA-i stvorit će se povoljniji uvjeti za poslovanje i za bolje rezultati u ukupnoj trgovinskoj razmjeni među članicama CEFTA-e, stoji u priopćenju.
U tekstu se napominje da će se povećanjem opsega tržišta, a riječ je o tržištu od 70 milijuna ljudi, otvoriti nove mogućnosti za plasman hrvatskih proizvoda, znanja, tehnologija i investicija. Takva će kretanja voditi k povećanju proizvodnje, rastu zapošljavanja te u konačnici i izvoza, piše ministarstvo gospodarstva.
U hrvatskom izaslanstvu bit će predstavnici ministarstva gospodarstva, vanjskih poslova i europskih integracija, financija - Carinske uprave, poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva te Misije Hrvatske pri Europskoj uniji.