Politički direktori razgovarali su o stanju u regiji, pitanjima vezanima uz izlaznu strategiju Pakta o stabilnosti za jugoistočnu Europu, naglašavajući pritom važnost euroatlantskih integracijskih procesa kao okvira koji pridonose stabilnosti, sigurnosti i napretku jugoistočne Europe.
Hrvatska je preuzela predsjedanje Procesom suradnje u JI Europi 4. svibnja 2006. godine na sastanku predsjednika država i vlada u Solunu.
Državni tajnik Hido Biščević je u izjavi za novinare nakon održanog sastanka kazao da je ovo bio prvi radni sastanak na kojem su definirane buduće aktivnosti i odnosi SEECP-a i Pakta o stabilnosti za JI Europu. Prevladavajuća ideja među političkim direktorima na sastanku, rekao je Biščević, bila je da institucionalno SEECP postane autentično mjesto suradnje država JI Europe.
Taj proces odvijao bi se u dvije faze, s obzirom da u dijelu zemalja JI Europe još ima otvorenih pitanja, kao što su pitanje Kosova ili trajnog ustavnog uređenja BiH.
Biščević je kazao da je Crna Gora, koja je sudjelovala kao gost na ovom sastanku, konsenzusom svih zemalja članica prihvaćena kao buduća članica SEECP, što će biti formalizirano na sljedećem ministarskom sastanku. Isto tako, uskoro će i Moldavija potpisati povelju za ulazak u SEECP.
Članice veže zajednička orijentacija prema članstvu u EU-u i NATO-u, rekao je Biščević. Turska i Grčka, koje su dugo članice NATO-a, jamstvo su da članstvo u SEECP nije supstitut ni za ulazak u ovaj savez, rekao je Biščević.
(Hina) xdsil ydj