FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sve glasnija negodovanja u Vojvodini zbog novog srbijanskog Ustava

Autor: ;jsta;
SUBOTICA, 5. listopada 2006. (Hina) - Sve su glasnija negodovanja stranaka, nevladinih udruga i analitičara u Vojvodini glede položaja ove pokrajine u budućem Ustavu Srbije, a i predstavnici manjina, nakon prvotnih pozitivnih tonova, izražavaju suzdržanost glede prijedloga novog Ustava.
SUBOTICA, 5. listopada 2006. (Hina) - Sve su glasnija negodovanja stranaka, nevladinih udruga i analitičara u Vojvodini glede položaja ove pokrajine u budućem Ustavu Srbije, a i predstavnici manjina, nakon prvotnih pozitivnih tonova, izražavaju suzdržanost glede prijedloga novog Ustava.

"Vojvodina po novom Ustavu nema definiranu ni zakonodavnu, ni izvršnu, ni sudsku vlast", ocijenila je profesorica ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Novom Sadu Marijana Pajvančić, a prenio u četvrtak novosadski "Dnevnik".

Potpredsjednik vojvođanske vlade Tamas Korhecz rekao je da je Vojvodina dobila zapravo autonomiju pod starateljstvom, i dodao da će Skupština Srbije zakonima definirati što su područja od pokrajinskog interesa, čime se ostavlja širok prostor da se zakonima ograničava pokrajinska autonomija.

S druge strane, član Predsjedništva G17 plus, jedne od vladajućih stranaka, Zoran Subotički, izjavio je da Vojvodina "nije sposobna" za širu autonomiju od one koju joj predviđa novi Ustav Srbije.

"Vojvodina nije spremna za viši stupanj autonomije, jer je za deset godina Miloševićeva režima u velikoj mjeri izmijenjena njena politička, socijalna i mentalna struktura i ovo je maksimum autonomije koji se mogao osigurati", rekao je Subotički.

Suzdržanost prema prijedlogu novog najvišeg pravnog akta države izrazili su i predstavnici dvije najveće, mađarske i hrvatske, manjine u Vojvodini, premda su ga početkom tjedna pozitivno ocijenili i pozvali svoje sunarodnjake da na ustavnom referendumu glasuju za njegovo potvrđivanje.

Predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Josip Pekanović rekao je da Ustav ima ozbiljne nedostatke ali da će odluka o potpori ili bojkotu referenduma biti donesena na sjednici ovoga krovnog tijela hrvatske manjine.

Predsjednik najjače stranke mađarske manjine Jozsef Kasza povukao je svoj poziv građanima da daju potporu novom Ustavu i rekao da će njegova stranka svoje stajalište priopćiti nakon javne rasprave unutar mađarske zajednice.

Kasza je rekao da je svoja ranija stajališta gradio na obećanjima koje su mu dali čelnici Vlade Srbije, međutim, konačna, u Skupštini Srbije usvojena, verzija ovog dokumenta drukčija je od predstavljene.

Potporu nacionalnih manjina prijedlogu novog Ustava Srbije premijer Vojislav Koštunica pokušat će osigurati u petak, kada će gostovati u Subotici, političkom, obrazovnom i kulturnom središtu mađarske i hrvatske manjine u Vojvodini.

(Hina) xjsta ybr

An unhandled error has occurred. Reload 🗙