Problem manipulacije antidatiranim bjanko ostavkama na vijećničke mandate Vlada namjerava ublažiti uvođenjem obveze ovjeravanja ostavke kod javnog bilježnika.
Predlaže da vijećnik svoju ostavku mora ovjeriti najkasnije osam, a predati najkasnije tri dana prije zakazane sjednice predstavničkog tijela.
Većina oporbenih klubova smatra da bi takvo rješenje doprinijelo političkoj trgovini, odnosno da bi razdoblje između ovjeravanja i podnošenja ostavke nečasni vijećnici mogli iskoristiti kako bi podigli cijenu vlastitog mandata.
U HDZ-u smatraju da će obveza ovjere kod javnog bilježnika vijećnike nagnati da bolje razmisle o ostavkama, dok HSS drži da je nemoguće zakonom obvezati vijećnike da budu čestiti, te ističu da odgovornost za ljude na izbornim listama snose same stranke, koje sastavljaju liste.
Klubovi IDS-a, SDSS-a i nacionalnih manjina upozorili su na neustavnost izmjene na temelju koje bi se izbori za vijeća nacionalnih manjina održavali istodobno s lokalnim izborima.
Naglasili su da su sadašnja vijeća izabrana 2003. i 2004. na četverogodišnji mandat, te da bi produljenje njihova mandata za dvije godine bilo u neskladu s Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina, koji vijećima propisuje četverogodišnji mandat.
Manjinska zastupnica Zdenka Čuhnil ocijenila je, pak, da bi trebalo razmisliti o vezivanju izbora za manjinska vijeća uz parlamentarne izbore.
Budući da će se ti izbori održati najkasnije u studenom iduće godine, Čuhnil smatra da bi manja šteta bila produljiti mandate nekih manjinskih vijeća za oko pet mjeseci, nego za dvije godine.