FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Vijeće Europe podržava uključenje zemalja zapadnog Balkana u Europsku uniju

Autor: ;badv;
STRASBOURG, 3. listopada 2006. (Hina) - Parlamentarna skupštine Vijeća Europe (VE) iskazala je u utorak potporu priključenju zemalja zapadnog Balkana Europskoj uniji i u usvojenoj rezoluciji pozvala EU da ustraje na politici proširenja, a zemlje regije da učine još više u provedbi reformi.
STRASBOURG, 3. listopada 2006. (Hina) - Parlamentarna skupštine Vijeća Europe (VE) iskazala je u utorak potporu priključenju zemalja zapadnog Balkana Europskoj uniji i u usvojenoj rezoluciji pozvala EU da ustraje na politici proširenja, a zemlje regije da učine još više u provedbi reformi.

Osnova za raspravu bilo je mišljenje izvjestitelja mađarskog parlamentarca Matyasa Eorsija, kao i govori koji su održali albanski premijer Sali Berisha i predsjednik Vijeća ministara BiH Adnan Terzić.

Eorsij je u izvješću naveo da se ono odnosi na Albaniju, BiH, Hrvatsku, Crnu Goru, Srbiju s Kosovom i Makedoniju, ali Hrvatska u usvojenoj rezoluciji nije spomenuta nakon što su protiv njezina svrstavanja na zapadni Balkan istupili predstavnici Hrvatske.

"Što se Hrvatske tiće, iako po nekim mišljenjima ta zemlja geografski ne pripada Balkanu kao i zbog toga što je na drukčijem stupnju integracije u europske strukture i EU, treba naglasiti da Hrvatska ima određenu ulogu i odgovornost za stabilnost zapadnog Balkana i da je sama pod utjecajem događaja u regiji" naveo je Eorsij u izvješću.

Hrvatski predstavnici u Odboru za politička pitanja inzistirali su na stavu da zbog položaja Hrvatske i njenog drukčijeg tretiranja u ostalim dokumentima nije primjereno spominjanje Hrvatske u kontekstu zapadnog Balkana. Glasovima većine prijedlog je prihvaćen tako da se u rezoluciji o stanju na Balkanu Hrvatska ne spominje.

Iako je rasprava o Kosovu skinuta s dnevnog reda današnje sjednice albanski premijer Sali Berisha je rekao da Albanija podržava stajalište Kontaktne skupine o statusu Kosova te da smatra kako je neovisnost Kosova najbolje rješenje, uz osiguranu decentralizaciju vlasti i zaštitu svih manjina.

Berisha je rekao da slično mišljenje imaju Crna Gora i Makedonija što je bio povod za prosvjedno pismo srbijanskih parlamentaraca predsjedniku Skupštine Reneu van der Lindenu. Oni ističu da je neprimjereno da albanski premijer govori u ime drugih država. U prosvjedu se podsjeća na nedavnu zajedničku izjavu ministara vanjskih poslova zemalja regije po kojoj te zemlje prihvaćaju rješenje za Kosovo do kojeg bi se došlo pregovorima i kompromisom. Od Makedonije i Crne Gore srbijansko izaslanstvo traži očitovanje o tom pitanju.

Adnan Terzić je pozvao europske institucije da pruže još jaču potporu proeuropskim snagama u regiji. U raspravi je iskazano veliko razumijevanje za probleme zemalja zapadnog Balkana. Od EU je zatraženo da ustraje na procesu proširenje, a od zemalja regije da učine još više u razvoju demokracije, vladavine prava i u zaštiti ljudskih prava.

Upozoreno je uz ostalo da bi izostavljanje balkanskih zemalja iz procesa integracija ojačalo nacionalizme u regiji.

"Naš je zajednički cilj osigurati stabilan zapadni Balkan i izbjeći novi ciklus nestabilnosti. Europa mora shvatiti da je stabilna regija Balkana kao susjeda u njenom interesu", navodi se u usvojenoj rezolucije Parlamentarne skupštine VE.

Hrvatski sabor na zasjedanju zastupaju voditelj izaslanstva Frano Matušić, Neven Mimica i Miomir Žužul koji imaju status stalnog predstavnika te u statusu zamjenika Slaven Letica, Željka Antunović, Jagoda Martinčević i Ruža Lelić.

(Hina) sbad ysl

An unhandled error has occurred. Reload 🗙