"O rezoluciji u okviru vladajuće koalicije ne postoji suglasnost", rekao je za "Delo" predsjednik zastupničkog kluba Slovenske demokratske stranke (SDS) Jože Tanko.
SDS je stranka s najviše zastupničkih mjesta u parlamentu i najviše ministarskih položaja u vladi, a vodi je premijer Janez Janša.
"Delo" isto tako prenosi izjave vodećih ljudi u stranci liberalnih demokrata (LDS), drugoj stranci u parlamentu po broju zastupnika i vodećoj stranci sadašnje oporbe.
Predsjednik te stranke i slovenski zastupnik u Europskom parlamentu Jelko Kacin rekao je, prenosi "Delo", da je za rezoluciju Pučke stranke "teško ocijeniti" da li je to dokument kojim se predstavlja samo SLS, cijela vladajuća koalicija desnog centra ili samo njen dio, te da je premijera Janeza Janšu na nedavnom sastanku predsjednika političkih stranaka vezanom za problem granice kod Hotize i Martina na Muri razumio tako da će ta tema biti predmetom trajnog dijaloga svih stranaka.
Još decidiraniji od Kacina bio je, prema "Delu", bivši premijer Anton Rop koji je rekao da moguća rezolucija o granici s Hrvatskom o kojoj bi odlučivao parlament "neće popraviti ono što je Janšina vlada napravila ili propustila napraviti".
Rop, koji sada vodi zastupnički klub liberalnih demokrata, ustraje u tumačenju da je Janšina vlada pogriješila pristankom na sporazum o izbjegavanju incidenata, koji je potpisan na Brijunima prošle godine, jer se tako "zapravo odrekla" tzv. parafiranog sporazuma Drnovšek- Janša iz 2001. godine koji je, kako smatra, za Sloveniju bio povoljniji.
Izjave prvaka dviju vodećih političkih stranaka u parlamentu sugeriraju da rezolucija o granici s Hrvatskom u parlamentu možda neće biti prihvaćena jer o njoj nema suglasnosti, procjena je vodećeg slovenskog lista. Delo dodaje da su Tankove i Kacinove izjave uslijedile nakon optimizma koji je u pogledu prihvaćanja parlamentarne rezolucije o granici s Hrvatskom u četvrtak na konferenciji za novinare izrazio predsjednik SLS-a Janez Podobnik.
Podobnik je rekao da očekuje visoki stupanj suglasnosti stranaka oko te rezolucije i da je to pokazao i sastanak koji su nedavno s Janšom imali u vezi s gradnjom nasipa na Muri kod Svetog Martina i Hotize, ali da je spreman i na kompromise, odnosno amandmane u vezi s tekstom. Po njegovu mišljenju, rezolucija prihvaćena u parlamentu dala bi "pravni" temelj za postupanje slovenskih organa na granici u skladu "sa stanjem 25.6.1991".