Vlada očito ne želi izjednačiti prava tzv. "starih" i "novih" umirovljenika jer tvrdi da bi se time narušio sustav mirovinskog osiguranja, rekao je Friščić i zapitao čemu onda javna obećanja da će se to učiniti.
Podsjetio je da je Hrvatska, prema Ustavu, i socijalna država pa bi građanima koji su tijekom radnog vijeka izdvajali u mirovinski fond trebalo omogućiti i primjerenu participaciju.
Friščić je upozorio da je prosječna mirovina 1200 kuna te da ne podmiruje osnovne životne potrebe. Za više od 320 tisuća ljudi nužna je dodatna novčana potpora iz socijalnih fondova za puko preživljavanje, istaknuo je, dodajući da ljudima treba omogućiti da dostojno žive, a ne ih prisiljavati da traže socijalnu pomoć.
Po njegovim riječima, novac za usklađivanje mirovina mogao bi se namaknuti učinkovitijim upravljanjem portfeljem Mirovinskog fonda.
HSS-ov potpredsjednik Damir Bajs drži da treba hitno mijenjati model mirovinskog sustava po kojemu osiguranik što dulje radi dobiva nižu mirovinu. Upozorio je na daljnji trend smanjenja mirovina po kojemu bi do kraja 2009., za kada je predviđen kraj mirovinske reforme, prosječna mirovina mogla biti 1050 kuna. Usklađivanje mirovina stajalo bi oko 1,5 milijardi kuna, to jest jedan posto proračuna, rekao je.
Predsjednik regionalne organizacije HSS-a iz sjeverne Hrvatske i saborski zastupnik Zvonimir Sabati smatra da ne stoji Vladina tvrdnja kako bi predložene izmjene Zakona mogle narušiti mirovinski sustav jer je on već narušen. Kritički se osvrnuo na Vladinu ocjenu da je izjednačavanje položaja "novih" i "starih" umirovljenika neodrživo jer je riječ o dva potpuno drugačija i neusporediva sustava i da su predloženi postotci povećanja određeni paušalno.
"Naša je namjera bila s minimalnim izmjenama Zakona obuhvatiti najveći broj umirovljenika", rekao je Sabati.