Načelnik Odjela gospodarskog kriminaliteta Stanko Mihaljević rekao je na današnjoj konferenciji za novinare kako se, nakon zaprimljene kaznene prijave i kriminalističke obrade, provedene u suradnji s osječkim USKOK-om, osnovano sumnja da je osumnjičeni liječnik zatražio i primio mito od 1800 kuna za dva manja medicinska zahvata na Klinici za traumatologiju KBO-a, što je bio dužan učiniti u sklopu svojih radnih obaveza.
Na upit novinara rekao je da je osumnjičenika 8. rujna prijavila osoba iz Osijeka nakon što mu je dala dio mita. Također je rekao kako je taj liječnik, po priči, od prije poznat policiji, ali nije bilo konkretnih dokaza da prima mito.
Nakon sinoćenjeg uhićenja u ugostiteljskom objektu na osječkome području, osumnjičeni liječnik danas je priveden u istražni centar osječkoga Županijskoga suda, dodao je Mihaljević.
Ravnateljstvo osječke Kliničke bolnice priopćilo je danas da je ta ustanova, bez obzira na to o kojem je djelatniku riječ, policiji i istražnim tijelima dužna omogućiti pristup traženim informacijama vezanim uz taj slučaj te da onog trenutka kada dobije službenu informaciju u svezi s kažnjivim djelom može postupiti u skladu sa svojim Pravilnikom o radu.
U priopćenju za javnost ističe se da je stajalište te ustanove jasno, "što znači da svatko tko učini i dokaže mu se kažnjivo djelo treba za to i odgovarati pred nadležnim tijelima".
"Zaposleni su plaćeni za svoj rad i nitko ne smije primati za to novac ili usluge niti ucjenjivati korisnike usluga. Osim što su zakoni vrlo jasni, postoji i kodeks liječničke etike koji regulira ponašanje liječnika", istieč se u priopćenju koje je potpisao ravnatelj te ustanove Željko Vranješ.
Napominje se da u Kliničkoj bolnici Osijek djeluje Povjerenstvo za unutarnji nadzor kojemu do sada nije prijavljen nijedan slučaj traženja novca i usluga ili pak da medicinsko osoblje ucjenjuje pacijente. Dodaje se kako će u slučaju dodatnih informacija ravnateljstvo KBO-a pravodobno izvijestiti javnost.
(Hina) xivuc yvkn