Primorac je ponovio da će do 2010. godine hrvatski obrazovni sustav biti najkonkurentniji u ovom dijelu Europe naglasivši da je u tome ključna uloga Agencija za odgoj i obrazovanje "u sustavnom pristupu osposobljavanja učitelja i nastavnika od kojih mnogi nisu završili nužnu fazu edukacije, potrebnu da shvate procese koji su važni za razvoj obrazovnog sustava". "Velika je uloga Agencije i u provođenju nacionalnih razredbenih ispita i državnih matura, a da bi uspjela na svom putu, mora znati više od drugih, biti kompetentna, sustavna, načitana, korak ispred svih u Hrvatskoj i za to ima punu potporu Ministarstva", poručio je.
Projekt Hrvatskog nacionalnog obrazovnog standarda, koji podupire Svjetska banka s 85 milijuna dolara, opće je poznat u svijetu i Hrvatska nema kompleksa u odnosu na druge zemlje koje imaju slične ili veće poteškoće s obrazovanjem, od Japana i Izraela do nekih europskih zemalja i SAD-a, rekao je Primorac. No, istaknuo je, zadovoljstvu nema mjesta, premda se promjene, u prvom redu pozitivna atmosfera među učenicima, već vide.
Obrazovanje je do sada bilo na margini hrvatskog društva, a u posljednje tri do četiri godine sagrađeno je 320 školskih objekata. Kreditom Svjetske banke od 500 milijuna kuna za izgradnju novih i dogradnju postojećih te još toliko za opremanje školskih objekata prelazi se u sljedeću fazu, a istodobno se razvija sustav javno-privatnog partnerstva, rekao je ministar. Osim toga, dodao je, hrvatski obrazovni sustav je zahvaljujući promjenama koje se provode zaposlio 3800 ljudi.
Značajno je i to što će svako dijete od ove godine nakon završene osnovne škole biti informatički pismeno i govorit će dva strana jezika, a 72 tisuće djece, koja bi idućih godina ispala iz sustava obrazovanja, uvođenjem obaveznog srednjoškolskog obrazovanja završit će srednju školu, a procjena je da će najmanje 15 tisuća od njih završiti i fakultete, istaknuo je.
Besplatni udžbenici u osnovnim i srednjim školama jedna su od najvažnijih odluka ove vlade u tom smjeru. "To stoji 260 milijuna kuna, ali koliko koštaju investicije koje propadaju, poput brodogradilišta koja se krpaju, ali se nikad ne zakrpaju", poručio je ministar najavivši i uvođenje besplatnoga prijevoza i smještaja u domovima.
Ministar Primorac danas se sastao i s rektorom splitskog Sveučilišta Ivanom Pavićem s kojim je razgovarao o tijeku izgradnje Sveučilišnog kampusa u kojemu bi, nakon jučerašnjega otvaranja aneksa Ekonomskog fakulteta s prvom virtualnom burzom, do kraja godine bila završena još dva objekta: Medicinski fakultet i treća faza Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje. Rektor ga je izvijestio i o stanju izgradnje Sveučilišne knjižnice koja bi trebala biti dovršena do kraja desetljeća.
Istaknuo je kako se milijardu i 700 tisuća kuna ulaže ove godine u izgradnju i osuvremenjavanje hrvatskih sveučilišta koja su najveća gradilišta u zemlji. Naglasio je i kako je jedan od glavnih ciljeva njegova ministarstva povećanje broja studenata i skraćivanje rokova studiranja.