Nakon što je Vlada objavila mjere Nacionalne populacijske politike, koja bi porezne obveznike trebala stajati preko milijardu kuna u slijedećoj godini, sindikat više neće pristati na izgovore da nema novaca u proračunu za povećanje plaća.
"Vlada je ovim potezom pokazala da novaca ima, samo je pitanje političke i predizborne volje na što se on troši", ističe sindikat u priopćenju.
Budući da ne postoji nešto poput besplatnog ručka, tako ne postoje ni besplatni udžbenici.
Kad na početku slijedeće školske godine u klupe sa svojim "besplatnim" udžbenicima sjednu jedno kraj drugog djeca nezaposlenih i menadžera, učitelja i poduzetnika, jedinac i dijete iz mnogobrojne obitelji, ispred njih će stajati učitelji. Što će oni dobiti "besplatno" od svoje Vlade, pita se sindikat.
Hoće li u državnoj kasi, nakon takvih širokogrudnih poteza, ostati dovoljno novca i za one bez kojih su svi ambiciozni projekti u školstvu osuđeni na propast, kaže se u priopćenju.
Sindikat također napominje da je u socijalnom smislu Vlada možda trebala odrediti kojim socijalnim kategorijama će osigurati besplatne udžbenike.
U smislu pronatalitetne politike možda bi besplatne knjige trebalo dobiti svako drugo, treće i slijedeće dijete u brojnim obiteljima.
"Treba li država baš svim učenicima, po teoriji jednakih želuca, kupovati knjige i to u uvjetima kad su cijene udžbenika napuhane, a udžbenici se mijenjaju svake godine?"
Postavlja se pitanje koje će izdavače u ovoj hiperinflaciji udžbenika država financirati, napominje sindikat i upozorava da tu nisu daleko "korupcija, mito i plaćanje ispod stola".
U vrijeme dok je ministrica prosvjete bila Ljilja Vokić, besplatni udžbenici za sve učenike osnovnih škola stajali su oko 53 milijuna kuna, podsjeća sindikat.