U takvom raspoloženju, barel sirove nafte na američkom tržištu poskupio je 25 centi, na 65,86 dolara, dok je na tržištu u Londonu poskupio 20 centi, na 64,75 dolara.
Cijene nafte u ponedjeljak su nakratko oslabile ispod razine od 65 dolara po prvi puta od ožujka, izazvavši konsternaciju u redovima Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC), čiji su se ministri za naftu sastali u Beču u ponedjeljak kako bi odlučili o razinama proizvodnje do kraja ove godine.
Taj je kartel, koji proizvodi trećinu svjetske nafte, svoju proizvodnju odlučio ostaviti nepromijenjenom, ostavljajući ipak vrata otvorena za eventualnu mogućnost prvog službenog smanjenja razine proizvodnje u dvije i pol godine.
Analitičari ocjenjuju da je popuštanje rizika vezanih uz Iran i američku sezonu uragana navelo trgovce na ponovno promišljanje o temeljnim odnosima na tržištu, koji se - kako tvrde - sada kada je završilo ljeto ne čine tako lošima.
"Sirova nafta izgleda izuzetno precijenjena a proizvodnja je pretjerana s približavanjem jeseni za kada su planirane promjene u proizvodnji vezane uz redovito održavanje rafinerija u Sjedinjenim Državama i Europi", kaže Mike Coleman, partner hedge fonda Aisling Analytics sa sjedištem u Singapuru.
Mnogi analitičari smatraju da obujam slabljenja cijena nafte sada ovisi o tome koju cijenu želi braniti OPEC. "Ima još prostora za pad cijena, i to vjerojatno do one razine na kojoj će OPEC odlučiti smanjiti svoju proizvodnju", kazao je Coleman.
Iranski ministar za naftu kazao je kako želi zadržavanje cijene OPEC-ove košarice iznad 60 dolara po barelu, te oko 64 dolara za američku sirovu naftu, dok su drugi dužnosnici u prošlosti signalizirali toleranciju za raspon cijena između 50 i 60 dolara.
OPEC, koji pokušava izbjeći jasno iskazivanje svoje nove ciljane cijene, u ponedjeljak je odlučio zadržati proizvodnju na dosadašnjih 28 milijuna barela nafte dnevno, istakavši kako ostavlja otvorenu mogućnost za još jedan sastanak prije kraja godine radi nove procjene situacije.
"To je jedina dobra odluka koju su mogli donijeti budući su cijene i dalje vrlo visoke", kazao je čelnik Međunarodne agencije za energiju (IEA) Claude Mandil.