Cijena sirove nafte na američkom je tržištu oslabila 53 centa, na 66,79 dolara za barel, najnižu razinu od 7. travnja, nakon što je prethodno nakratko dotakla razinu od 66,75 dolara. Barel sirove nafte na tržištu u Londonu istodobno je pojeftinio 49 centi, na 66,04 dolara.
Energetski div BP objavio je da bi njegovo naftno polje Prudhoe Bay na Aljasci, od kolovoza djelomično zatvoreno zbog popravka na jednom naftovodu, moglo do kraja listopada - nekoliko mjeseci prije očekivanog - ponovno početi raditi punim kapacitetima od preko 400 tisuća barela nafte dnevno, što predstavlja 8 posto ukupne američke proizvodnje, ako regulatori odobre njegov plan zaobilaska oštećenog naftovoda.
U četvrtak objavljeno izviješće američke vlade o zalihama pokazalo je rast zaliha destilata, uključujući lož ulje, u tjednu do 1. rujna za 3,1 milijun barela, na 139,9 milijuna barela, što je znatno više od očekivanog te ujedno najviša razina od siječnja 2002.
Iako su komercijalne zalihe sirove nafte u prošlome tjednu pale više od očekivanih 2,2 milijuna barela, zalihe su općenito oko 6 posto više nego godinu dana ranije a Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) prošloga je mjeseca podigla proizvodnju na najvišu razinu u ovoj godini.
"Trgovci se po prvi put u dugo vremena osjećaju opušteno prodajući naftu", kaže Tobin Gorey, strateg roba u Commonwealth Bank of Australia. "Jučerašnji američki izvještaj o zalihama ukazuje na povoljne uvjete sa zalihama, za sada".
Cijene nafte tijekom protekla su dva tjedna oslabile gotovo 8 posto, na razinu oko 12 dolara nižu od rekordnih preko 78 dolara.
Analitičari ističu da su cijene nafte dosta izgubile i uslijed popuštanja zabrinutosti oko iranskog nuklearnog sukoba sa Zapadom, budući se za sada ne očekuju nikakve prekonoćne sankcije toj zemlji, pa prema tome niti značajni udarci na svjetsku opskrbu.
Šest svjetskih sila je nakon sastanka u četvrtak priopćilo kako raste protivljenje američkom inzistiranju na uvođenje hitnih sankcija Iranu, iako je Teheran prekršio rok koji mu je za obustavu programa obogaćivanja urana dalo Vijeće sigurnosti UN-a.