Savez u priopćenju ističe da je u dva navrata uputio svoje očitovanje s pozivom na suradnju Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje (HZZO) i Ministarstvu zdravstva, ali nikakav odgovor još nije stigao.
Očekuje se da bi liste trebale zaživjeti početkom listopada, a prve procjene najavljuju da su proizvođači u prosjeku snizili cijene lijekova za više od 10 posto.
Dijabetičari, u prosjeku potrošači više vrsta lijekova (oralni hipoglikemici, antihipertenzivi, hipolipemici itd.) i mahom umirovljenici imaju razloga za zabrinutost, tvrdi Savez u priopćenju.
U Hrvatskoj trenutno ima oko 200.000 registriranih dijabetičara i još gotovo 100.000 koji nisu otkriveni, odnosno dijagnosticirani. Više od 90 posto ih je tipa 2, od čega se gotovo 40 posto liječi tabletama.
Radi se uglavnom o starijim osobama koje već imaju razvijene dijabetičke komplikacije te uzimaju i druge lijekove.
Jasno nam je da ta populacija troši veliki dio zdravstvenog proračuna i da se s novim listama lijekova može prilično uštedjeti, ali pri tome treba voditi računa da oboljeli ni u kom slučaju ne budu zakinuti za najkvalitetnije i najučinkovitije liječenje, kaže se u priopćenju.
U protivnom bi propisivanjem isključivo "jeftinijih" lijekova, ili "skupljih" onima koji ih mogu platiti, možda doživjeli da oboljeli izbjegavaju liječenje, odnosno da ne budu adekvatno liječeni, upozorava Savez dijabetičkih udruga.