Prema programu stipendiranja, vrijednom šest milijuna kuna, što će u jednakom omjeru financirati sve tri strane, tijekom tri akademske godine će se na spomenutom sveučilištu obrazovati 30 sadašnjih ili budućih službenika hrvatske državne uprave. Oni će nakon povratka imati obvezu tri godine raditi u državnoj upravi, jedinicama lokalne samouprave ili javnim institucijama.
"Ovaj se program provodi od 1998. godine. Radi se o dugoročnom ulaganju u ljudske resurse", rekla je ministrica novinarima predstavljajući program.
Britanski veleposlanik izrazio je veliko zadovoljstvo što se na britanskim sveučilištima u okviru tog programa do sada školovalo 60 mladih stručnjaka.
"Hrvatska će s tim svojim stručnjacima biti vrlo dobro pripremljena za ulazak u Europsku uniju", rekao je Ramsden.
Osim u Velikoj Britaniji, sadašnji i budući službenici državne uprave svoje će znanje stjecati i na drugim europskim sveučilištima, te su se u program sufinanciranja ovogodišnje, devete generacije stipendista, uključili i College of Europe - Brugge iz Belgije, Dublin European Institute iz Irske i Sveučilište u Grazu. Osim 10 studenata koji će ove godine pohađati europske poslijediplomske studije u Sussexu, u Belgiji će studirati pet hrvatskih stipendista, u Njemačkoj dvoje a u Francuskoj, Irskoj, Poljskoj i Austriji po jedan stipendist.
Ministrica Grabar-Kitarović nije propustila napomenuti da su, s hrvatske strane, stipendiste osim novcem iz državnog proračuna potpomogle tvrtke Pliva i Volksbanka.