Ceh ribara podržao je odluku svojih članova u Pregovaračkoj skupini o poglavlju 13. Ribarstvo (Tonči Božanić, Ante Fabijanić, Željko Majdanić i Antun Pavlović) da se privremeno povlače iz rada Pregovaračke skupine, ako pregovori za ribarstvo počnu prije nego što uslijedi donošenje odluke Sabora o ZERP-u.
Podršku ovoj odluci dao je u ime Sindikata ribara i njegov predsjednik Petar Baranović, kao i predsjednik grupacije za morsko ribarstvo pri Hrvatskoj gospodarskoj komori Miro Kučić, također članovi Pregovaračke skupine, navodi se u priopćenju HOK-a.
Dodaje se da će, bez obzira na navedeni stav, članovi Ceha ribara surađivati do početka pregovora s voditeljem i ostalim članovima pregovaračke skupine u pripremi materijala za pregovore, ali na način kao da je ZERP proglašen u cijelosti.
Pored činjenice da je na dnevnom redu Hrvatskog sabora prijedlog odluke o ZERP-u još od prošle sjednice, Vlada se o tome do sada nije očitovala, što ne dopušta Saboru da tu točku raspravi. napominje se.
Ceh ribara obratit će se glavnom pregovaraču sa EU Vladimiru Drobnjaku, te uputiti zahtjev Vladi i Saboru da se odgodi početak pregovora s EU za poglavlje 13. Ribarstvo, dok Sabor ne definira sadašnju, važeću Odluku o proglašenju ZERP-a, koja nalaže sklapanje Ugovora o ribarstvu sa EU za područje ZERP-a, a za što očito nije bilo interesa od strane naših prekomorskih susjeda, navode iz Ceha.
Pregovori o ribarstvu bez jasnog određenja statusa ZERP-a nemaju smisla, smatra Ceh ribara, i stoga traži hitna saborska rasprava o ZERP-u na Jadranskom moru i njegovo proglašenje u cijelosti.
Na 11. susretima ribara HOK-a, koji će se održati 20. i 21. listopada u Brelima, gdje su pozvani i kolege sa Malte, najznačajnija rasprava vodit će se upravo o zaštiti hrvatskih ribarskih interesa prilikom ulaska Hrvatske u EU, te konzultirati malteška pregovaračka iskustva, koja su rezultirala time da je Malta, i nakon ulaska u EU, uspjela sačuvati svoj Zaštićeni ribolovni pojas za domaće ribare.