Premijer Gonzi pojasnio je da je cilj njegova uzvratnog posjeta "ponoviti potporu Malte Hrvatskoj u procesu pristupanja Europske unije".
"Iskustva Malte prije svega u pregovorima oko ribarstva ... su nam iznimno važna", kazao je Sanader koji je malteškog premijera zamolio da Hrvatskoj dade punu potporu kada dođu na red pregovori o tom pitanju.
Sanader se nada da će Hrvatsku posjetiti i povjerenik Europske komisije za ribarstvo, Maltežanin Joe Borg, kako bi pomogao u tim pregovorima koji su za Hrvatsku "možda jedna od najvažnijih tema".
Malta spada među one zemlje koje a priori daju potporu Hrvatskoj i njezinim ambicijama da uskoro završi pregovore i uđe u Europsku unije, rekao je Sanader.
Premijer Gonzi je pak naglasio da njegova zemlje želi "ponuditi cjelokupno iskustvo (...,) kako u pregovorima za članstvo tako i iskustvo članstva" početo 2004.
S nekih 400.000 stanovnika na 4.500 km2 Malta je danas najmanja članica Europske unije.
"No iskustva u protekle dvije godine pokazala su (...) da se glas male zemlje unutar EU čuje i da ima veliku težinu u Uniji", rekao je Gonzi.
Odnosi dviju zemalja su "sjajni" no gospodarska razmjena od 116 milijuna dolara mogla bi biti i veća, kazao je Sanader dodavši da se prigoda za inicijative u tom smislu pruža u listopadu za posjeta malteškog predsjednika Eddieja Fenecha Adamija Hrvatskoj kada bi s njime moglo stići i gospodarsko izaslanstvo Malte.
Hrvatska nudi Malti ponajprije riječku luku kao polaznu luku za srednju Europu, kazao je Sanader.
Malteški bruto domaći proizvod (BDP) po glavi stanovnika iznosio je 13,260 USD u 2004.