Do podneva je tako tečaj eura porastao 0,5 posto prema dolaru, na 1,28 dolara, a tijekom trgovanja je dosegnuo i 1,2835 dolara - najvišu razinu u zadnjih mjesec dana.
Zelena valuta za pola posto oslabila je i prema ostalim najvažnijim europskim valutama. Tako britanska funta stoji 1,875 dolara, a dolarom se trguje i po 1,228 švicarskih franaka.
Izvješće američke vlade o potrošnji pokazalo je u utorak porast ključnog pokazatelja o inflaciji u lipnju, a zasebno izvješće o industrijskoj aktivnosti pokazalo je također snažan rast. Tržište sada očekuje podatke o zaposlenosti u SAD-u tijekom srpnja, posljednjem podatku koji bi mogao utjecati na očekivanja o podizanju kamatnih stopa u SAD-u idućega tjedna.
"Svima je jasno da američko gospodarstvo usporava, pa su ulagači odlučili zasad ne obraćati pozornost na relativno snažan rast industrijske aktivnosti. Što će se dalje događati u američkom gospodarstvu ovisi o tome što će Fed učiniti idućega tjedna. Ključno će biti izvješće o zaposlenosti", rekao je Geoff Kendrick, valutni strateg pri Westpacku.
Nasuprot tome, očekuje se da će ECB u četvrtak podići ključnu kamatnu stopu u eurozoni na 3,00 posto, a analitičari očekuju barem još jedno zaoštravanje monetarne politike do kraja godine.
Po riječima Kendricka, dolar će vjerojatno nastaviti slabiti u kratkom roku, posebno zbog vjerojatnog sutrašnjeg podizanja kamatnih stopa u eurozoni.