Dolar je ojačao na 114,40 jena, nakon što je dan ranije zabilježio najnižu razinu u zadnjih mjesec dana prema jenu od 113,31 jena za dolar.
Jenu je podrška početkom tjedna stigla od najavljenog povećanja kamatnih stopa u Japanu, i to prvog u proteklih šest godina, što bi označilo kraj politike držanja kamatnih stopa u visini nule.
Mnogi analitičari drže da će japanska središnja banka podići kamatne stope unatoč protivljenjima iz vlade. Od najnovijih poziva iz vlade da se kamatne stope ne mijenjaju izdvaja se izjava ministra financija Sadakazua Tanigakija koji govori o poželjnom zadržavanju nultih kamatnih stopa.
Analitičari kažu i da jenu podršku pružaju špekulacije da bi Kina mogla ponovo dopustiti jačanje juana kako se bliži godišnjica prošlogodišnjeg takvog poteza. Kina je 21. srpnja prošle godine dopustila njegovo jačanje od 2,1 posto i oslobodila ga vezanog tečaja na dolar. Otad je juan dobio na vrijednosti tek 1,5 posto.
Dolar je pak u očekivanju ključnih podataka, a riječ je o podatku o trgovinskoj razmjeni za svibanj, koji se očekuje u srijedu, te o podacima o prometu u maloprodaji u lipnju. Razlog zbog kojeg će im tržišta posvetiti pozornost jesu smjernice o izgledima za daljnje kretanje kamatnih stopa u SAD-u.
Prošlotjedni podatak o zaposlenosti, koji nije ispunio očekivanja tržišta, smanjio je očekivanja o novom podizanju kamatnih stopa u kolovozu, a sada se čekaju novi podaci koji će dati poneku informaciju o stanju najvećeg svjetskog gospodarstva.
S druge strane, ulagači uvelike očekuju da će Europska središnja banka podići kamatne stope idući mjesec.
Dolar je ostao gotovo nepromijenjen u odnosu na euro koji je stajao 1,2739 dolara. Američkom valutom trgovalo se i po 1,2284 franaka dok je funta stajala 1,8405 dolara.