Pozornost ulagača veći dio proteklog tjedna bila je usmjerena prema japanskoj središnjoj banci i prvom povećanju kamatnih stopa u zadnjih gotovo šest godina sa sadašnje razine od nula posto. Neki se vladini dužnosnici tome međutim protive, pozivajući središnju banku da oprezno donosi odluke. No, ministar gospodarstva Kaouru Yosano kazao je da je pravi trenutak da Japan okonča svoju politiku nultih kamatnih stopa.
"Puno je toga na kocki, vezano uz sastanak japanske središnje banke. To je dugi proces. No, postupno je došao u zrelu fazu da se kamatne stope mogu podići", kazao je Neil Mellor, valutni strateg u Bank of New York.
Jen se krajem tjedna spustio blizu najniže razine u zadnjih osam godina u odnosu na britansku funtu i švicarski franak te najnižu u dva tjedna prema dolaru, nakon što je japanska središnja banka objavila da se kamatne stope mogu još neko vrijeme držati na niskim razinama.
Guverner japanske središnje banke Toshihiko Fukui kazao je da središnja banka ne namjerava nastaviti s podizanjem kamatnih stopa nakon što je ključnu kamatnu stopu podigla s nula na 0,25 posto. Time je nakon gotovo šest godina odlučila okončati svoju vrlo popustljivu monetarnu politiku.
Dolar je dosegnuo najvišu razinu u zadnja dva tjedna prema jenu, od 116,16 jena, oko koje se i zadržao, što znači dobitak na tjednoj razini od 1,9 posto. I euro je dobio na vrijednosti nekih 0,6 posto prema jenu, dosegnuvši 146,92 jena.
Dolar se u proteklom tjednu oporavio od većih gubitaka nedavno izazvanim slabijim od očekivanja podatkom o zaposlenosti u SAD-u. Taj ključni podatak o zaposlenosti, koji nije ispunio očekivanja tržišta, smanjio je naime očekivanja o novom podizanju kamatnih stopa u kolovozu.
Sada se stoga čekaju novi podaci koji će dati poneku informaciju o stanju najvećeg svjetskog gospodarstva a razlog zbog kojeg će im tržišta posvetiti pozornost jesu smjernice o izgledima za novim rastom kamatnih stopa na sastanku američke središnja banke Fed u kolovozu, nakon njihova podizanja 17 puta zaredom.
No rekordne cijene nafte iznad 78 dolara po barelu te geopolitičke napetosti uslijed eskalacije sukoba na Bliskom Istoku blago su pritisnule dolar prema švicarskom franku i euru, potaknuvši ulagače na kupnju valuta koje predstavljaju sigurna utočišta poput franka.
Trgovci i analitičari kažu da je podršku švicarskom franku pružio niz geopolitičkih napetosti, pri čemu ističu neuspjeh pregovora između Sjeverne i Južne Koreje oko krize koja je izbila zbog testiranja projektila, napetosti između svjetskih sila i Irana oko nuklearnog programa koji razvija ta bliskoistočna zemlja te izraelski napad na zračnu luku u Bejrutu. "Na deviznom tržištu zavladala je prilična nervoza", kazao je analitičar Lee Ferridge iz Rabobanka.
Na tjednoj razini dolar je ojačao gotovo 1,3 posto prema euru, koji je stajao 1,2648 dolara. Na dobitku je bio i prema franku nekih 0,9 posto, dosegnuvši 1,234 franaka. Zabilježio je tjedni dobitak od oko 0,7 posto i prema funti, koja je stajala 1,8381 dolar.