Priručnik je namijenjen javnim naručiteljima na državnoj, regionalnoj i lokalnoj razini, kao i sektorskim naručiteljima.
Središnji dio priručnika je opis pojedinih faza postupaka javne nabave te procedura koje se moraju provesti u tim fazama. Dane su i upute za provedbu pojedinih faza kao i za postupak kontrole.
Korisnicima su na raspolaganju i najvažnije adrese i kontakti službi i odjela koji su od značaja za rad na području javne nabave.
Priručnik sadrži i prikaz europskih i nacionalnih pravnih izvora te dviju najvažnijih nacionalnih institucija javne nabave - Vladinog Ureda za javnu nabavu i Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave.
Važnost priručnika, rekao je na predstavljanju predstojnik Ureda za javnu nabavu Mato Regvar, proizlazi iz znatnih poteškoća u praksi koje se pojavljuju unatoč zaokruženoj pravnoj regulativi na području javne nabave.
Postojeći propisi, rečeno je na predstavljanju, često se različito tumače pa se nadmetanja u praksi ne provode uvijek jedinstveno i u skladu s prvotnom namjerom zakonodavca.
Javna nabava važan je sektor gospodarstva, istaknuto je na predstavljanju priručnika. Procjenjuje se da u Europskoj uniji čine oko 15 posto bruto domaćeg proizvoda, a u Hrvatskoj 12 posto.
Nakon stupanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (1. veljače 2005.), hrvatske tvrtke dobile su pristup postupcima javne nabave u Europskoj uniji, a tvrtke iz EU-a osnovane u Hrvatskoj imaju pristup postupcima javne nabave u Hrvatskoj. Tvrtke iz EU-a koje nisu osnovane u Hrvatskoj, dobit će takav pristup najkasnije tri godine nakon stupanja na snagu SSP-a.