Pregovore između Srbije i Kosova o konačnom statusu tog područja vode Ujedinjeni narodi, a Srbija se snažno protivi mogućnosti da njezina bivša pokrajina postane neovisna država. Koštunica je, kako javlja AFP, "u vrlo zanimljivom razgovoru" državnu tajnicu podrobno upoznao s prijedlozima srbijanske strane za konačni status Kosova.
Neovisnost Kosova srbijanske vlasti ne mogu prihvatiti, rekao je Koštunica nakon susreta i upozorio da bi ona "dovela do ozbiljne nestabilnosti u regiji", javlja francuska agencija.
"Oduzeti jednoj državi 15 posto njezinog teritorija moguće je samo ako se demokracija baci pod noge", rekao je novinarima nakon razgovora s državnom tajnicom SAD-a srbijanski premijer, izvijestila je agencija Tanjug.
Koštunica bi u četvrtak trebao iznijeti srbijanska stajališta oko pitanja Kosova Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda.
Prije sastanka Koštunice s Rice, američka je strana najavila i da će inzistirati na pitanju uhićenja i predaje Radovana Karadžića i Ratka Mladića sudu u Haagu. Glasnogovornik State Departmenta Sean McCormack je najavio da će državna tajnica na susretu izvršiti pritisak na Koštunicu kako bi Srbija uhitila i predala osumnjičene za ratne zločine.
"I mi, kao i naši europski prijatelji i saveznici zatražili smo da srbijanske vlade učini sve što može kako bi osigurala da se ti ljudi nađu u Haagu", rekao je McCormack, a prenijela njemačka agencija dpa.