FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Na popisu zatočenih i nestalih još 1.138 osoba

Autor: ;rkor;
ZAGREB, 23. lipnja 2006. (Hina) - Na popisu zatočenih i nestalih Republika Hrvatska još ima 1.138 hrvatskih branitelja i civila, izvijestio je u petak na konferenciji za novinare pomoćnik ministrice Jadranke Kosor, pukovnik Ivan Grujić te ponovio apel svima koji raspolažu informacijama o nestalim i zatočenim osobama te mjestima grobnica da se jave na anoniman telefon 062 111-111.
ZAGREB, 23. lipnja 2006. (Hina) - Na popisu zatočenih i nestalih Republika Hrvatska još ima 1.138 hrvatskih branitelja i civila, izvijestio je u petak na konferenciji za novinare pomoćnik ministrice Jadranke Kosor, pukovnik Ivan Grujić te ponovio apel svima koji raspolažu informacijama o nestalim i zatočenim osobama te mjestima grobnica da se jave na anoniman telefon 062 111-111.

Pukovnik Grujić napomenuo je da prema podatcima prikupljenim u suradnji s Međunarodnim odborom Crvenog križa te sa Srbijom i BiH, Republika Hrvatska traži još i 918 hrvatskih građana, nestalih 1995. godine.

U 1991. Hrvatska je tražila 18.000 zatočenih i nestalih osoba.

U 143 masovne grobnice i 1200 pojedinačnih grobnica ekshumirano je 3.585 osoba.

Pukovnik Grujić naglasio je kako premijer Ivo Sanader problem zatočenih i nestalih smatra prioritetnim problemom i ističe u svim razgovorima sa Srbijom.

Ocijenio je i da je suradnja s udrugama obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja i civila dobra te im je zahvalio na strpljenju.

Kao najveći problem pomoćnik ministrice branitelja naveo je slab dotok informacija o nestalima te o mjestima masovnih grobnica, naglasivši da Hrvatska ima tehnologiju, znanje, sredstva, ali nema informacija.

Problem je i što su srpske okupacijske vlasti na nekad zaposjednutim područjima Republike Hrvatske, u suradnji i uz organizaciju inženjerijskih jedinica Jugoslavenske armije (JA), godine 1995. premjestile mnoge masovne grobnice, te su njihove lokacije za sada nepoznate.

Pukovnik Grujić izvijestio je također da je na sastanku s predstavnicima Srbije, početkom veljače u Zagrebu, dogovoren nastavak ekshumacije u Smederevu, Pančevu, Beogradu, Somboru i Apatinu. Na hrvatski trajni zahtjev, predstavnici tadašnje SiCG izvijestili su kako predstoji otvaranje i deklasificiranje dokumentacije pronađene u Vojnom arhivu koja se, uz ostalo, odnosi na prisustvo JA u ratu protiv Hrvatske. Tada je dogovoreno i potom isporučeno šest osoba koje je Hrvatska tražila.

Pukovnik Grujić za 27. lipnja najavio je početak ekshumacije posmrtnih ostataka u Karadžićevu (u Vukovarsko-srijemskoj županiji), a 28. lipnja identifikaciju posmrtnih ostataka 11 osoba.

Radi pronalaženja i eksumacije pojedinačnih i masovnih grobnica na minsko sumnjivom prostoru na inicijativu Ministarstva branitelja Hrvatski centar za razminiranje (HCR) razminirao je 36.155 četvornih metara na Banovini, Podunavlju i zapadnoj Slavoniji. Time su stvoreni preduvjeti za ekshumaciju, među kojima i predstojeću u Karadžićevu, rekao je pukovnik Grujić.

Napomenuo je i da Hrvatska od 1999. pregovora s Banja Lukom, i tek je ove godine u lipnju provela ekshumaciju 27 neidentificiranih posmrtnih ostataka pokopanih na Banjolučkom groblju koji će se sada analizirati u jednom od tri hrvatska DNA laboratorija.

Hrvatska još uvijek traži 68 osoba nestalih u BiH, ali postoje indicije da je taj broj daleko veći jer je na području zapadne Slavonije i Banovine nadležnost imao banjalučki korpus Jugoslavenske armije, izvijestio je pukovnik Grujić.

Do 21. lipnja provedena su i pokusna iskapanja na devet lokacija na području Požeško-slavonske županije.

Osvrćući se na problem Borovo Komerca, rekao je da su se padom Vukovara i Borova Naselja ondje nalazili i ranjenici koji nisu mogli doći do bolnice, i da se odmah 115 osoba dovelo u vezu s Borovo Komercem. Od 115 nestalih iz Borovo Komerca, 52 osobe su bile ranjene ili bolesne.

Osobe nestale na području Vukovara, uključujući i Borovo Komerc, predmet su pregovora od 1991. Dodatne informacije Hrvatska je tražila u siječnju 1992., a 1993. i 1994. u više se navrata na najvišoj političkoj razini razgovaralo o nestalim osobama, ali bez bilo kakvog napretka.

Nakon prekida prvi su pregovori bili u veljači 1995., a 1. veljače 2006. na zadnjim pregovorima s predstavnicima SiCG predan je popis od 1.140 osoba na kojemu se nalazi i 50 osoba iz Borovo Komerca, rekao je pukovnik Grujić.

Do sada su identificirani posmrtni ostatci 48 osoba nasilno odvedenih iz Borovo Komerca, pronađenih u masovnim grobnicama, deset osoba je preuzeto iz Srbije, šest živih osoba pronađeno je na privremeno okupiranim područjima Hrvatske, a jedna osoba umrla je prirodnom smrću. Još uvijek se traži 50 osoba nasilno odvedenih iz Borovo Komerca, od kojih su 19 bili ranjenici.

Prve posmrtne ostatke iz Novosadske bolnice Hrvatska je preuzela 1995., i upravo se radi o osobi koja je bila ranjenik iz Borovo Komerca, rekao je pukovnik Grujić.

Radi rasvijetljavanja okolnosti nestalih osoba iz Borovo Komerca i ranjenika iz vukovarske bolnice te drugih nestalih osoba, u lipnju 2002. ekshumirano je 60 neidentificiranih posmrtnih ostataka na novosadskom groblju, od čega su do sada 33 osobe identificirane, a od njih je deset osoba nasilno odvedeno iz Borovo Komerca, izvijestio je pukovnik Ivan Grujić.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙