"Ustanovili smo da postoji pozitivna klima koja bi nam mogla omogućiti da konačno postignemo rješenje ove krize", rekao je Lavrov na konferenciji za novinare održanoj u Ankari zajedno s turskim kolegom Abdullahom Gulom. "Nadam se da će nam se nakon sastanka u Beču, otvoriti put za političko rješenje" kontroverznog nuklearnog programa, rekao je Lavrov.
U četvrtak će se u Beču sastati ministri vanjskih poslova pet stalnih zemalja članica UN-ova Vijeća sigurnosti (SAD, Rusija, Francuska, Velika Britanija i Kina) plus Njemačka. Razmotrit će se prijedlozi o tomu da se Iran nagradi ako prekine proces obogaćenja urana odnosno da se ta zemlja kazni ako to ne učini, prenosi France presse.
Turska, članica NATO-a i američka saveznica dosad je u pogledu ovog pitanja zauzimala umjereni pristup, braneći pravo Irana da razvija i koristi nuklearnu energiju u mirotvorne svrhe, istodobno pozivajući tu zemlju da bude transparentna, izvijestio je AP.
Gul je izjavio kako smatra da je sada otvorena mogućnost za diplomatsko rješenje razmirica te da bi se sve strane morale angažirati kako bi se ono primijenilo. "Danas smo optimističniji nego jučer", rekao je turski ministar, ponovivši tursko stajalište o rješenju problema za pregovaračkim stolom, a ne uporabom sile.
Na pitanje zna li jesu li Sjedinjene Države zatražile korištenje turskih vojnih baza za eventualnu vojnu akciju na Iran, Gul je odgovorio negativno.