Ti novi poticaji će biti razrađeni u sljedećih deset dana, a petorica stalnih članica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda i Njemačka će ih zatim predložiti Iranu", precizira jedan zapadni diplomat.
Francuska, Velika Britanija, Sjedinjene Države, Kina i Rusija su stalne članice Vijeća sigurnosti, ali Njemačka nije.
Američka državna tajnica Condoleezza Rice je u Washingtonu rekla da će njezina zemlja "pričekati nekoliko tjedana da Europljani iznesu prijedloge koji će jasno pokazati Irancima da imaju mogućnost ostvarivanja civilnog nuklearnog programa".
U Berlinu je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Martin Jaeger rekao u srijedu da bi ministri vanjskih poslova EU-3 trebali sljedećeg ponedjeljka razmotriti prijedloge njihovih stručnjaka o novoj ponudi Iranu u zamjenu za njegovo prihvaćanje zahtjeva u pogledu nuklearnog programa.
Glasnogovornik je precizirao da će ti stručnjaci "predati u ponedjeljak svoje prijedloge koji će, ako budu prihvaćeni, biti proslijeđeni trojici drugih partnera (SAD, Rusija, Kina) te skupine od šest članova.
Tijekom sastanka 19. svibnja u Londonu pregovarači će govoriti i o sankcijama koje će biti poduzete u slučaju nepostizanja dogovora s Teheranom, precizirao je jedan diplomat.
Svjetske sile ne uspijevaju postići konsenzus o nuklearnoj krizi s Teheranom nakon što je prije šest tjedana Vijeće sigurnosti preuzelo taj predmet.
Washington želi oštru rezoluciju Vijeća sigurnosti za Iran, dok Kina i Rusija, koje u Vijeću imaju pravo veta, ne žele prihvatiti takav tekst jer strahuju od eskalacije krize s Iranom.