"Uvjeren sam da je postupak (prodaje toga oružja) zakonit i da s time ne bi smjelo biti problema", rekao je Radovanović u reakciji na izvještaj Amnesty Internationala o trgovini oružjem.
"Znajući kakvu razinu nadzora provode koalicijske snage u Iraku, teško je i zamisliti da bi jedna američka tvrtka (koja se bavi prodajom oružja) koju kontrolira američka vlada mogla bosanskohercegovačko oružje isporučiti pobunjenicima", naglasio je.
Ministar je u srijedu potvrdio da je njegova zemlja preko jedne američke tvrtke 2004. i 2005. poslala iračkoj vladi otprilike dvjesto tisuća pušaka i 28 milijuna komada streljiva.
Organizacija za zaštitu ljudskih prava Amensty International objavila je u srijedu da se oružje preostalo iz rata u Bosni i Hercegovini izvozilo u Irak od srpnja 2004. do lipnja 2005., pod okriljem američkog ministarstva obrane, a uz pomoć privatnih prijevoznika i posrednika.
"Mnogo oružja otišlo je u Irak iz zračne luke u Tuzli, a dio iz hrvatske luke Ploče", citira AI izjavu dužnosnika NATO-a iz lipnja 2005. u dijelu izvješća u kojem se dokumentira balkanska ruta izvoza oružja.