Komentirajući u Sarajevu izvješće oganizacije Amnesty International o navodnom ilegalnom prebacivanju oružja u Irak, Radovanović je potvrdio da je u proteklih godinu dana toj zemlji BiH prodala nešto manje od 200 tisuća komada pješačkog oružja i 28 milijuna komada pripadajućeg streljiva.
"Prodaja je izvršena po procedurama predviđenim zakonom", kazao je Radovanović istaknuvši da je riječ o potpuno legitimnoj transakciji.
"Ja ne mogu komentirati pretpostavke je li to završilo u pravim rukama", kazao je ministar obrane BiH.
Ministarstvo obrane BiH tijekom dana je objavilo i priopćenje u kojemu se, uz ponavljanje Radovanovićevih podataka o oružju prodanom Iraku, navodi da je taj posao realiziran sukladno važećim zakonima u BiH i pod nadzorom nekadašnjeg SFOR-a odnosno sadašnjeg EUFOR-a.
"Poznato je da nad poslovima uvoza i izvoza naoružanja i vojne opreme kontrolu obavlja Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, a Ministarstvo vanjskih poslova, Ministarstvo sigurnosti i Ministarstvo obrane daju suglasnost sukladno svojim ovlastima", stoji u priopćenju.
Iz Ministarstva obrane BiH također su istaknuli da su u posljednjih nekoliko godina značajno poboljšani mehanizmi kontrole uvoza i izvoza naoružanja i vojne opreme čime su bitno sužene mogućnosti zloporabe odnosno protuzakonitog prometa naoružanjem i vojnom opremom.