Gradnjom brana Neretvanska bi dolina postala potpuno slana, Čapljina bi se pretvorila u slanu pustinju, a o plodnoj Neretvanskoj dolini moći ćemo samo sanjati, upozorio je na konferenciji za novinare u Saboru Tonči Tadić.
Republika Srpska, naglasio je, već dvije godine radi taj projekt, potpuno ignorirajući međudržavni ugovor o uređenju vodnogospodarskih odnosa između Hrvatske i BiH.
Taj je projekt suprotan hrvatskim nacionalnim interesima, ističe Miroslav Rožić, upozorivši na paradoks da međunarodna zajednica daje novac i za sprječavanje salinizacije, ali i za projekt "Gornji horizonti".
Riječ je o, kako su o tome pisali mediji, velikoj investiciji u projekt preusmjeravanja voda iz Fatničkog i Dabarskog polja u Bilećko jezero, a zatim u slijev rijeke Trebišnjice radi izgradnje hidroelektrane, što bi, po procjeni mnogih stručnjaka, osiromašilo slijev Neretve.
Rožić, inače član Nacionalnog vijeća za vode, kaže da je bez odjeka ostao njegov prijedlog da se, zbog opasnosti salinizacije, ne ide u izgradnju HE "Dubrovnik" II. Tvrdilo se, kaže, da će elektrana davati struju Dubrovniku, a glavna joj je namjera zapravo bila vodoopskrba Herceg Novog i Crne Gore.
Uspije li skupiti za to potrebne potpise, HSP će, najavio je Tadić, predložiti Saboru da žurno izmijeni Zakon o cestama i hrvatske brodare oslobodi obveze da u cijeni goriva plaćaju i naknadu za izgradnju cesta i autocesta.