FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

BiH: Počelo suđenje za genocid u Srebrenici

Autor: ;rmav;
SARAJEVO, 9. svibnja 2006. (Hina) - Čitanjem optužnice i iznošenjemuvodnih riječi optužbe i obrane u utorak je u Sarajevu pred tročlanimvijećem Suda Bosne i Hercegovine počelo suđenje jedanaestoricibosanskih Srba optuženih za sudjelovanje u genocidu počinjenom uSrebrenici u srpnju 1995. godine.
SARAJEVO, 9. svibnja 2006. (Hina) - Čitanjem optužnice i iznošenjem uvodnih riječi optužbe i obrane u utorak je u Sarajevu pred tročlanim vijećem Suda Bosne i Hercegovine počelo suđenje jedanaestorici bosanskih Srba optuženih za sudjelovanje u genocidu počinjenom u Srebrenici u srpnju 1995. godine.

Prvo suđenje za genocid u Srebrenici pred Odjelom za ratne zločine Suda BiH, utemeljenog kao dio izlazne strategije Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY), odvija se na temelju optužnice po kojoj je jedanaest bivših pripadnika policijskih i vojnih snaga Republike Srpske izravno sudjelovalo u provođenju etničkog čišćenja srebreničkih Bošnjaka te ubojstvu više od tisuću bošnjačkih zarobljenika dovedenih u mjesto Kravice nakon okupacije srebreničke enklave.

Optuženi su Miloš Stupar, Milenko Trifunović, Petar Mitrović, Brano Džinić, Aleksandar Radovanović, Slobodan Jakovljević, Miladin Stevanović, Velibor Maksimović, Dragiša Živanović, Branislav Medan i Milovan Matić koji se i jedini brani sa slobode.

Četvorica optuženih izjavila su na početku suđenja da su do uhićenja u ljeto 2005. godine bili zaposleni kao policajci u MUP-u Republike Srpske.

Većina optuženih također je izjavila kako su slabog imovnog stanja.

"Ne živim ni od čega. Mučimo se", izjavio je drugooptuženi Trifunović kada ga je sudac Hilmo Vučinić upitao za imovno stanje.

Tužitelj Ibro Bulić iznoseći glavne točke optužnice kazao je da su optuženi svjesno djelovali kao sudionici udruženog zločinačkog pothvata čiji je cilj bio istrebljenje Bošnjaka s područja Srebrenice s ciljem uspostave etnički kompaktnog teritorija na području istočne Bosne.

U optužnici stoji da su optuženi 12. i 13. srpnja 1995. godine osiguravali putni pravac kojim su iz Srebrenice deportirane žene i djeca te da su 13. srpnja zarobili veliki broj Bošnjaka koji su se pokušavali probiti prema teritoriju pod nadzorom Armije BiH.

Dio zarobljenika predali su drugim postrojbama a značajan broj - optužnica spominje više od tisuću - doveden je u Zemljoradničku zadrugu u Kravici gdje su iste večeri pobijeni.

Uz odgovornost za genocid Stuparu i Trifunoviću na teret se stavlja i individualna kaznena odgovornost jer kao zapovjednici postrojbi posebne policije iz Šekovića nisu poduzeli ništa da bi spriječili masovna ubojstva zarobljenika.

"Optužba će tražiti da se 11 optuženih proglasi krivim za genocid. To će biti mali ali iznimno značajan korak ka zadovoljenju pravde", kazao je Bulić.

Tužitelj je također naznačio da će tijekom dokaznog postupka biti korišten i značajan broj dokaza već predstavljenih na suđenju pred Haškim tribunalom generalu Radislavu Krstiću, zapovjedniku Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske- VRS i pukovniku Vidoju Blagojeviću, zapovjedniku Bratunačke brigade VRS.

Obrana optuženih, ne sporeći da su se u Srebrenici dogodili zločini, uglavnom se temeljila na tvrdnji da je njihova pozicija unutar zapovjednog lanca bila tako niska da ni na koji način ne mogu biti terećeni za nedjela koja navodi optužnica.

"Uzroci tragedije Srebrenice nastali su davno prije srpnja 1995. godine. Ovi optuženi tome nisu ni na koji način pridonijeli", ustvrdila je Stuparova odvjetnica Ozrenka Jakšić dodavši da će dokazati da njezin branjenik uopće nije bio na zapovjednoj dužnosti kako to tvrdi tužitelj.

Sam prvooptuženi je izjavio da "ne razumije niti jedan segment optužnice".

"Što znači zapovjedna odgovornost za nekoga tko uopće nije bio zapovjednikom", kazao je Stupar.

I branitelj drugooptuženog Trufunovića, odvjetnik Rade Gocić kazao je da u cijelosti odbija utemeljenost optužnice a posebice dijela koji se odnosi na genocid.

Pri tom je podsjetio da je i general Krstić pred Prizivnim vijećem ICTY-a oslobođen optužbe za genocid pa je stoga nelogično da za to bude okrivljen netko tko je u vojnoj ili policijskoj strukturi bio daleko ispod njega.

"Ja znam da to nisam učinio", kratko je kazao Trifunović.

I optužba i obrana najavile su izvođenje velikog broja dokaza i svjedoka pa se očekuje da će ovo suđenje trajati nekoliko mjeseci.

(Hina) xrm ybs

An unhandled error has occurred. Reload 🗙