Rečeno je to na okruglom stolu 'Implementacija HACCP-a u trgovinskoj djelatnosti', održanom danas u organizaciji Hrvatske gospodarske komore.
Umjesto starog pristupa, koji je sigurnost hrane pokušavao osigurati provedbom niza direktiva, Europska unija prepoznala je HACCP kao jedinstveno djelotvorno sredstvo zaštite interesa proizvođača, distributera i potrošača koje se primjenjuje u svim zemljama Unije, rečeno je na skupu.
Istaknuto je da Hrvatska, kroz odredbe Zakona o hrani, prati praksu EU-a. Tako taj zakon nalaže svim subjektima u poslovanju s hranom osim primarnim proizvođačima, uspostavu i provedbu redovitih kontrola higijenskih uvjeta proizvodnje, u skladu s HACCP sustavom.
To bi trebalo omogućiti svakom sudioniku u proizvodnji, preradi i prodaji prehrambenih proizvoda postupak sljedivosti, to jest analize prethodnog koraka u prometu hrane, kako bi se ušlo u trag mogućim odstupanjima od propisanih standarda.
U distributivnoj trgovini, o kojoj je na skupu bilo posebno riječi, HACCP norme donose pojačane kontrole dobavljača i skladištenja hrane.
HACCP je skraćenica pojma 'Hazard Analysis and Critical Control Point' (Analiza rizika i kontrola kritičnih točaka) i predstavlja sustavni preventivni pristup kojim se osigurava sigurnost hrane. Temelji se na identifikaciji i analizi opasnosti i utvrđivanju preventivnih mjera kojima se rizik proizvodnje i nastanka potencijalno opasne hrane uklanja ili svodi na prihvatljivu mjeru.
Počeci HACCP-a sežu u rane 60-te i vežu se uz razvoj hrane za astronaute u američkom svemirskom programu, kada se htjelo proizvesti potpuno sigurnu hranu koju će astronauti moći jesti bez opasnosti da se razbole ili ozljede.
U prvoj polovici 80-tih HACCP pristup prihvaća glavnina svjetske prehrambene industrije, a tijekom devedesetih ulazi u legislativu Europske unije.