FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

UN: Hrvatska na srednjem mjestu po trgovini ljudima

Autor: ;vlul;
WASHINGTON/NEW YORK, 25. travnja 2006. (Hina) - Hrvatska je porazvijenosti trgovine ljudima na srednjem mjestu, izvijestili suUjedinjeni narodi.
WASHINGTON/NEW YORK, 25. travnja 2006. (Hina) - Hrvatska je po razvijenosti trgovine ljudima na srednjem mjestu, izvijestili su Ujedinjeni narodi.

Na petostupanjskoj skali od vrlo visokog do vrlo niskog Hrvatska je dobila srednju ocjenu kao zemlja podrijetla, tranzita i odredišta u trgovini ljudima.

Izvješće UN-ova Ureda za droge i zločin (UNODC) "Globalni obrasci trgovine ljudima", objavljeno u ponedjeljak, klasificira 161 zemlju u svijetu prema razvijenosti trgovine ljudima u tri kategorije kao zemlju podrijetla, zemlju tranzita i zemlju odredište. U sve tri kategorije Hrvatska je u sredini.

Izvješće se temelji na podatcima o trgovini ljudima u svijetu iz 113 izvora, institucija vlasti, međunarodnih organizacija, nevladinih organizacija, istraživačkih instituta i medija.

Prema izvješću, žrtve trgovine ljudima u Hrvatskoj su uglavnom žene i u manjoj mjeri djeca, a njima se trguje radi seksualnog iskorištavanja. Iz Hrvatske se ljudima trguje prema Austriji, Italiji i Španjolskoj, a zemlja je tranzitna točka za trgovinu žrtvama s Balkana prema Italiji i drugim zapadnim zemljama te prema Bosni i Hercegovini. Kao zemlja u koju dolaze žrtve trgovine u Hrvatsku izdvojena je Ukrajina.

U Izvješću piše da ni jedna zemlja u svijetu u većoj ili manjoj mjeri nije imuna od trgovine ljudima u kojoj organizirane kriminalne bande milijune ljudi čine modernim robovima radi seksualnog iskorištavanja i prisilnog rada.

UNODC je identificirao 127 zemalja podrijetla, 98 tranzitnih zemalja i 137 zemalja odredišta u trgovini ljudima različito ocjenjujući razvijenost tih aktivnosti u njima. Izvješće pokazuje kako globalni napori pate zbog nedostatka točnih podataka o razvijenosti ove pojave koje odražavaju nevoljkost nekih zemalja da priznaju kako taj problem pogađa i njih.

"Napori u suprotstavljanju trgovini do sada su bili nekoordinirani i neučinkoviti. Nedostatak sustavnog izvješćivanja od strane vlasti predstavlja stvaran problem. Vlade moraju činiti više", rekao je izvršni direktor UNODC-a, Antonio Maria Costa predstavljajući izvješće.

On preporučuje vladama smanjivanje "potražnje" kako za robama koje se proizvode radom modernih robova ili usluga seksualnog roblja, borbu protiv bandi koje organizirano trguju ljudima koristeći njihovo nastojanje da pobjegnu od siromaštva te zaštitu žrtava, posebice žena i djece.

(Hina)

An unhandled error has occurred. Reload 🗙