Šestorica bivših političkih i vojnih čelnika Hrvata iz BiH - bivši premijer i predsjednik HR HB Jadranko Prlić, ministar obrane Bruno Stojić, ministar policije Valentin Čorić, zapovjednici HVO-a generali Milivoj Petković i Slobodan Praljak, te šef uprave zatvora i logora HVO-a Berislav Pušić, optuženi su za ratne zločine počinjene u kampanji progona bošnjačkog i drugog nehrvatskog stanovništva s područja HR Herceg Bosne tijekom hrvatsko-bošnjačkog sukoba 1993./94. godine.
U iskazu na pitanja tužitelja Pejanović, mostarski Srbin koji je u razdoblju od 1991. do 1993. bio zapovjednik mostarskog dobrovoljnog vatrogasnog društva i zapovjednik jedinice civilne zaštite, rekao je kako su tijekom ratnih sukoba između HVO-a i Armije BiH u Mostaru on i njegova vatrogasna jedinica obavljali svoj posao u krajnje teškim uvjetima, već i zbog toga što su oni izlazili na teren onda kad su se svi ostali sklanjali, u uvjetima opće opasnosti.
Na upit tužitelja Kennetha Scotta je li se intenzitet pucnjave i granatiranja smanjivao ili je jačao dok su oni gasili vatru, Pejanović je rekao kako se pojačavao.
"Kad bismo gasili neki požar, čim se vidjelo da vatra jenjava, granatiranje se pojačavalo", rekao je Pejanović.
Dodao je kako nisu znali je li to slučajno, da su čak razmišljali da ih netko prisluškuje dok komuniciraju radio-stanicama, a da se onda, za gašenja jedne zgrade, osobno uvjerio kako ih namjerno granatiraju s jednog položaja na uzvisini s kojeg su bili vidljivi okom.
U ime obrane Pejanovića je prvi ispitivao odvjetnik Jadranka Prlića Michael Karnavas, koji je pokušao dovesti u pitanje njegovu vjerodostojnost u dijelu iskaza kad je detaljno opisivao položaje odakle se granatiralo ili pucalo, zahvaljujući i putanjama hitaca i projektila, ustvrdivši kako nema odgovarajuću obuku, osobito ne balističku i topničku, da bi to mogao sa sigurnošću tvrditi.
"Nikad nisam ni rekao kako sam stručnjak za balistiku, jer nisam, ali imam pravo reći ono što sam osobno vidio i proživio", odgovorio je Pejanović.
Branitelj je također naglasio kako se iza pojedinih incidenata o kojima je podrobno pričao Pejanović nije provodila istraga, pa njegov iskaz može biti samo doživljaj određenog trenutka, a ne i pouzdana potvrda onog što se doista dogodilo.
Odvjetnicu Bruna Stojića Senku Nožicu zanimalo je li za vrijeme dok je Pejanovićeva jedinica u zapadnom Mostaru surađivala s profesionalnom vatrogasnom satnijom bilo ikakvih animoziteta, na što je on odgovorio kako je suradnja bila apsolutno uzorna, rekavši kako "nikad od kolega nije čuo nijednu ružnu riječ".
O vojnim pitanjima Pejanovića je kratko ispitivao i sam general Slobodan Praljak, pri čemu je od njega dobio potvrdu da je 1992. na nekim lokacijama prije HVO-a bila JNA i da je HVO oslobodio najprije desnu, pa potom i lijevu obalu Neretve. Također je Pejanović priznao kako ne zna da li se s položaja u tzv. "Staklenoj banci" vidi mjesto gdje je iz snajper ubijen njegov kolega, kao što je pretpostavio tijekom iskaza, da ne zna da se samo balistički može utvrditi položaj odakle se puca iz višecjevnog bacača raketa i da ne zna koliki utjecaj na metke i projektile imaju atmosferske prilike.
Odvjetnik generala Praljka Božidar Kovačić, aludirajući na dio Pejanovićeva jučerašnjeg iskaza o tome da se u vrijeme kad je minirana pravoslavna Saborna crkva u Mostaru govorilo "da su to učinili pripadnici HOS-a", upitao je svjedoka da li zna da su u Hrvatskim obrambenim snagama sudjelovali, i to u vrlo velikom broju, i muslimani.
"Ne samo da znam da su u HOS-u sudjelovali brojni pripadnici bošnjačkog naroda, nego je tamo, nažalost, bilo i mnogo Srba", rekao je Pejanović, suglasivši se da bi se HOS zbog toga mogao smatrati "višenacionalnim snagama", ali s "hrvatskim predznakom".
Suđenje bivšim političkim i vojnim čelnicima Herceg Bosne nastavlja se u ponedjeljak.